«Χρυσές» οι Κυρίδου - Τσαμοπούλου, ασημένιος ο Ντούσκος. Τα συγχαρητήρια του Λ. Αυγενάκη

lifespeed.gr

Υβόνη

Οι Αννέτα Κυρίδου και Δήμητρα Τσαμοπούλου κατάκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας U23, στο διπλό σκιφ των κοριτσιών.

Το ελληνικό δίδυμο ήταν ασυναγώνιστο και χάρισε στη χώρα μας το δεύτερο χρυσό μετάλλιο και το τρίτο συνολικά στη διοργάνωση, έως τώρα

2ος ο Στέφανος Ντούσκος

Το ασημένιο μετάλλιο U23 κατάκτησε ο Στέφανος Ντούσκος στον τελικό του σκιφ, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής οδηγούσε την κούρσα έως τα 1000μ., αλλά στη συνέχεια τερμάτισε σε χρόνο 06:56.150, καταλαμβάνοντας τη 2η θέση. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γουέμπερ (Γερμανία) με χρόνο 06:54.590 και το χάλκινο ο Γιουελ (Νορβηγία) με επίδοση 06:56.220.

Συγχαρητήρια του Λ. Αυγενάκη

Ο υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, συνεχάρη τις επιτυχίες των Ελλήνων αθλητών στην Κωπηλασία:

«Θερμά συγχαρητήρια στις "χρυσές" Αννέτα Κυρίδου-Δήμητρα Τσαμοπούλου και στον "ασημένιο" Στέφανο Ντούσκο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ-23.

Τα ελληνικά κουπιά, χθες και σήμερα, απέδειξαν και στη Φλόριδα το λαμπρό παρόν και μέλλον του αθλήματος της κωπηλασίας στη χώρα μας»