Καθάρισε ο Καλάθης

Χρήστος Καραγιάννης

Χρήστος Καραγιάννης Δημοσιογράφος

Μπορεί να ήταν κακός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Πέμπτης (18/5), όμως, στο τέλος χαμογέλασε κερδίζοντας την ΑΕΚ με 81-72 και παίρνοντας έτσι ξανά κεφάλι στη σειρά των ημιτελικών με 2-1.

Οι «πράσινοι» φάνηκαν αγχωμένοι, είχαν κάτω από 50% στις βολές, δεν έβγαζαν ενέργεια, αλλά στο φινάλε μίλησε η ποιότητά τους, ενώ είχαν και τον καλύτερο παίκτη του ματς, τον Καλάθη. Ο τελευταίος έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι και με μαζί με τον Ρίβερς έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα τους.

Εμφανώς πιο έτοιμη ψυχολογικά εμφανίστηκε η ΑΕΚ, η οποία πήγε με αέρα σε αυτό το ματς από την προ ημερών νίκη της. Για σημαντικό χρονικό διάστημα ήταν μπροστά στο σκορ παίζοντας έξυπνα και ευστοχώντας στα σουτ τριών πόντων, όμως, στο τέλος τα μεγάλα σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες της, δεν μπήκαν.

Η Ένωση δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει και στην πίεση του Παναθηναϊκού. Όταν εκείνος ανέβασε ταχύτητα στο φινάλε, η αντίδραση δεν ήταν η ενδεδειγμένη. Μαυροειδής και Μαυροκεφαλίδης ήταν ξανά αρκετά καλοί, ενώ πρώτος σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Ούκιτς.

Δυνατά ξεκίνησε στο ματς ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη να βρίσκει πολύ γρήγορα τα... κουμπιά της ΑΕΚ και να φτάνει εύκολα σε πόντους. Κάπως έτσι η διαφορά πήγε πολύ νωρίς σε διψήφιο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν σταδιακά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -6.

Ο Πασκουάλ επέλεξε να ξεκουράσει τον Καλάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο και η απουσία του ήταν αισθητή. Η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε και άρχισε σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά. Ο Μιλόσεβιτς με πέντε δικούς του πόντους την έριξε στο -3 και ο Σάκοτα με τρίποντο έστειλε μπροστά τους «κιτρινόμαυρους». Ωστόσο, στο ημίχρονο πήγε ο Παναθηναϊκός μπροστά στο σκορ με το καλάθι του Φελντέιν.

Φαινόταν, όμως, ότι η Ένωση πατάει καλύτερα και ότι έχει μεγαλύτερη διάθεση και σε αυτό προστέθηκαν και τα τρίποντα που έβαλε στο τρίτο δεκάλεπτο. Νιούλεϊ, Μαυροκεφαλίδης και Λαρεντζάκης σκόραραν διαδοχικά τρίποντα και κάπως έτσι οι φιλοεξνούμενοι πήγαν μέχρι και στο +7. Έτσι ο Πασκουάλ ζήτησε από τους παίκτες του να πιέζουν κάθε επαναφορά και το αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να πάνε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 51-52.

Καλάθης, Ρίβερς και Παππάς φώναξαν παρών με την μπάλα να καίει, ενώ και ο Μπουρούσης έβγαλε σημαντικές άμυνες. Η ΑΕΚ άρχισε να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα, προσπάθησε με Μαυροειδή και Ούκιτς να μείνει στο ματς, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 1, Μπουρούσης 8, Σίνγκλετον 8, Καλάθης 26 (3 τρίπ., 6 ριμπ., 6 ασ.), Ρίβερς 19 (2), Μποχωρίδης, Παππάς 11 (1), Γκιστ 3, Γκάμπριελ.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 3 (1), Μαυροειδής 13 , Μαυροκεφαλίδης 13 (3), ΜακΓκραθ 3 (1), Ελόνου 5, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 6, Σάκοτα 7 (1 τρίπ., 7 ριμπ.)