Η Μαρία Σάκκαρη στον τρίτο γύρο του Γουίμπλεντον

lifespeed.gr

Συνεχίζει ακάθεκτη...

Συνεχίζει ακάθεκτη... Στον τρίτο γύρο του Γουίμπλεντον προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της η Μαρία Σάκκαρη, η οποία  κέρδισε 2-1 σετ την Κριστίνα Πλίσκοβα.

Η 21χρονη πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και σε 2 ώρες και 28 λεπτά έκαμε την αντίσταση του νο 44 στην παγκόσμια κατάταξη και ισοφάρισε έτσι την καλύτερή της επίδοση σε Grand Slam (είχε γίνει στο Αυστραλιανό Όπεν).

Η Ελληνίδα έβγαλε καρδιά στο πρώτο σετ, στο οποίο βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Έχανε με 5-3 στα γκέιμ, αλλά το γύρισε σε 6-5. Ωστόσο, έχασε τελικά στο τάι μπρέικ. Αυτό, όμως, δεν την πτόησε κρίνοντας από τη συνέχεια.

Στο δεύτερο σετ έχανε ακόμη και με 4-1 γκέιμ, όμως, η Σάκκαρη έκανε εντυπωσιακή ανατροπή παίρνοντας τελικά πέντε γκέιμ στη σειρά, ενώ στο τρίτο σετ τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η Τσέχα δεν κατάφερε να κάνει μπρέικ, η Σάκκαρη έκανε στο πέμπτο γκέιμ και τελικά πήρε το σερβίς και τη νίκη με 6-4.

Τέλος, επόμενη αντίπαλός της θα είναι η νικήτρια του αγώνα ανάμεσα σε Τζοάνα Κόντα και Ντόνα Βέκιτς.