Οι Πειραιώτες κέρδισαν στην Κωνσταντινούπολη με 90-83 τη Φενέρμπαχτσε στην παράταση

lifespeed.gr

Χ. Αποστόλου

Όταν είναι σοβαρός, απαγορεύεται να τον ξεγράφεις... Ο Ολυμπιακός το επιβεβαίωσε αυτό πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στην Κωνσταντινούπολη και κερδίζοντας με 90-83 μέσα στο σπίτι της την πρωταθλήτρια Ευρώπης Φενέρμπαχτσε.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν για ένα ημίχρονο πολύ καλοί, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και ακόμη και όταν αυτό πήγε στην παράταση, έβγαλαν ψυχή και πήραν τη νίκη που είναι σημαντική και για ψυχολογικούς λόγους μετά από δύο διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα για την Ευρωλίγκα.

Το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα των Πειραιωτών έκανε ο Ρόμπερτς πετυχαίνοντας 21 πόντους, ενώ στο φινάλε μίλησε ο Πρίντεζης πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια. Πολύτιμη και η βοήθεια του Στρέλνιεκς, ενώ το λιθαράκι τους έβαλαν και οι Μιλουτίνοφ, ΜακΛιν και Τόμπσον.

Με τον Πρίντεζη φορτσάτο μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος έβγαλε αμέσως αντίδραση μόλις πήγε στο -5 από το τρίποντο του Μέλι. Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έφερε στα ίσα το ματς και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τον Πρίντεζη και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στη Φενέρμπαχτσε, η οποία με τον Νάναλι να βρίσκει ρυθμό πήγε τη διαφορά στο +8. Οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση και πάλι, αλλά προς το φινάλε του ημιχρόνου έκαναν πολύ εύκολα λάθη με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια στο -10.

Κάπου εκεί φαίνεται πως... γύρισε ο διακόπτης, αφού ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σαφέστατα βελτιωμένος στη συνέχεια. Σε αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξε και το ρεσιτάλ του Ρόμπερτς πίσω από τα 6.75. Με τα δικά του τρίποντα η διαφορά εξανεμίστηκε και με ένα σερί πέντε πόντων του Τόμπσον ήρθε και το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Ρόμπερτς, ο οποίος έγραψε το 53-57.

Στην τελευταία περίοδο θα περίμενε κανείς την αντίδραση της Φενέρμπαχτε, όμως, ο Ολυμπιακός κοντρόλαρε πολύ καλά το ματς. Πήγε τη διαφορά μέχρι και στο +9 με τον Στρέλνιεκς, έπαιζε καλή άμυνα και βρισκόταν αγκαλιά με τη νίκη. Και πάλι, όμως, χαλάρωσε προς το τέλος και τελικά τιμωρήθηκε με τους Τούρκους να πηγαίνουν το ματς στην παράταση.

Εκεί, πάντως, υπήρχε μόνο μία ομάδα. Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος, οι παίκτες του έβγαλαν ψυχή και όταν χρειάστηκε, μίλησε ο Πρίντεζης. Με διαδοχικούς πόντους καθάρισε το ματς και το κερασάκι στην τούρτα ήταν το τρίποντο του Στρέλνιεκς. Το τελικό 83-90 διαμορφώθηκε από τον Σλούκα.

Tα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75, 83-90

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Ουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 10, Στρέλνιεκς 16 (4), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).