Οι «πράσινοι» πήραν διπλό στην Κωνσταντινούπολη κάμπτοντας την αντίσταση της Εφές με 82-81

lifespeed.gr

Όργια Καλάθη....

Τρίτη νίκη στη σειρά για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα, ο οποίος μετά τους Ολυμπιακό και Χίμκι έκαμψε και την αντίσταση της φορμαρισμένης Εφές κερδίζοντάς τη με 82-81 στην Κωνσταντινούπολη.

Οι «πράσινοι» κοντρόλαραν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά στην τέταρτη περίοδο λίγο έλειψε να τα κάνουν θάλασσα. Εκεί ο σεληνιασμένος Καλάθης τους πήρε από το χέρι και καθάρισε την μπουγάδα.

Τρομερό παιχνίδι από τον διεθνή γκαρντ, ο οποίος έκανε πραγματικά ό,τι ήθελε τους Τούρκους. Σημείωσε ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωσημε τους 29 πόντους, είχε 10 ασίστ και άγγιξε το triple-double.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά. Πήρε σταδιακά ένα μικρό προβάδισμα, έτρεχε όποτε μπορούσε και με τον Καλάθη να σκοράρει και να σερβίρει η διαφορά πήγε πρώτα στους εννιά και μετά στο +10 με το τρίποντο του Ρίβερς. Η Εφές προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά το «τριφύλλι» έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7.

Οι Τούρκοι, πάντως, με τον Μότουμ να είναι σε καλή μέρα και τον ΜακΚόλουμ να μπαίνει και εκείνος στο παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να πάνε μέχρι και στο +4. Κάπου εκεί ήρθε η σειρά του Βουγιούκα να βγει μπροστά και το ματς ήρθε στα ίσα. Τελικά το σκορ του ημιχρόνου ήταν 44-48 με τις δύο βολές του Αντετοκούνμπο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος και κρατούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα. Στίματς και ΜακΚόλουμ του δημιουργούσαν προβλήματα, αλλά επιθετικά έβρισκε τις απαντήσεις μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου, όταν ο Μότουμ έγραψε το 60-62.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου φάνηκε το ματς να χάνεται για τον Παναθηναϊκό. Διαδοχικές κακές επιθέσεις, σερί άστοχα σουτ και το αποτέλεσμα ήταν ο Ντάνστον να κάνει το 69-62. Εκεί ο Παππάς έβαλε πέντε πόντους στη σειρά και το ματς πήρε φωτιά. Η Εφές συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι να γίνει το 73-75 με το τρίποντο του Καλάθη. Ο διεθνής γκαρντ πάτησε γκάζι, και με εντυπωσιακό τρίποντο στα 48'' έκανε το 79-82. Ο Ντάνστον αμέσως μείωσε, ο Καλάθης έχασε το επόμενο σουτ, αλλά ο Γκιστ έβγαλε την τελευταία άμυνα δίνοντας το διπλό στο «τριφύλλι».

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 44-48, 60-62, 81-82.

ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο 4, ΜακΚόλουμ 16, Μπαλμπάι 2, Μότουμ 21 (3), Άνταμς 5, Στίματς 15, Μούριτς, Ντάνστον 12, Σιμόν 6 (2)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1), Ρίβερς 5 (1), Παππάς 3 (1), Ντένμον 2, Γκιστ 11, Βουγιούκας 9, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 4, Καλάθης 29 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6