Έμειναν στο Χ ΑΡΗΣ και ΟΦΗ. Χαμένο πέναλτι και 2 δοκάρια για τον ΑΡΗ

lifespeed.gr

Α.Χ

Ο Αρης και ο ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλες με τελικό σκορ 1-1,  με τον Άρη να έχει δύο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλντι.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι και στ 10΄ο Μαρτίνες έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Σωτηρίου.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοση τους, πήραν το κέντρο και την κατοχή της μπάλας, πράγμα που τους έδωσε τη δυνατότητα να φτάνουν αρκετά εύκολα έξω από την περιοχή του Έμαν. Ο Μεγιάδο στο 18ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε.

Ο Άρης ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στην ισοφάριση.

Στο 56’ ο Κοροβέσης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ιντέγε, με τον Ντιγκινί ωστόσο να αστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι. Παρά τη ψυχρολουσία, ο Άρης συνέχισε να πιέζει και τελικά έφτασε στην ισοφάριση με τον Λούκας Σάσα.

Στο 69' ο Φετφατζίδης έκλεψε την μπάλα και ο Σάσα με μονοκόμματο σουτ έκανε το τελικό 1-1.

Οι συνθέσεις:
ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Έμαν, Σούντγκρεν, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Ροζ, Ματίγια, Λούκας Σάσα, Μαρτίνες (63’ Λάρσον), Ντιγκινί (86’ Γιουνές), Φετφατζίδης (80’ Τόνσο), Ιντέγε.

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σεμέντο (71’ Σάσι), Μεγιάδο, Ναμπί (81’ Σακόρ), Μάνος, Τσιλιανίδης, Νέιρα (89’ Μπράουν), Νάστος, Μαρινάκης