O ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, επιβλήθηκε του Αστέρα Τρίπολης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με 1-0.

lifespeed.gr

Α.Χ

Ο Ολυμπιακός  ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση, καθώς μόλις στο έκτο λεπτό πέτυχε το γκολ που της χάρισε και το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Ο Ελ Αραμπί στο ντεμπούτο του στη Super League νίκησε τον Παπαδόπουλο από την άσπρη βούλα και με αυτό τον τρόπο σημείωσε το τέρμα που έκρινε τον αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε πολλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα του, με καλύτερη όλων το δοκάρι του σκόρερ στο 69′.

Ο  Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο νέο πρωτάθλημα, καθώς μόλις στο έκτο λεπτό κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Ραντζέλοβιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Πασαλίδη και ο Ελ Αραμπί που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών δεν αστόχησε και έγραψε το 1-0.

Μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα ο ρυθμός έπεσε, με τον  Ολυμπιακό να έχει την μπάλα και να προσπαθεί να βρει τους κατάλληλους διαδρόμους για να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Παπαδόπουλου. Στην αντίπερα όχθη ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρώτη του τελική στο 23′ με τον Μαρκ Φερνάντες, ενώ η τελευταία φορά που απείλησε ήταν στο 32′ με κεφαλιά του Ματίας Ιγκλέσιας.

Ο  Ολυμπιακόςσυνέχισε να έχει την κατοχή και να φεύγει στην επίθεση από τις πτέρυγες. Στο 37′ ο Ραντζέλοβιτς πραγματοποίησε ωραία ενέργεια, ωστόσο ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε το σουτ που επιχείρησε ο  Ραντζέλοβιτς . Ο Σέρβος πρωταγωνίστησε και στο επόμενο λεπτό. Συνδυάστηκε άψογα με τον Σουντανί, ωστόσο ο τελευταίος δεν κατάφερε να βγει νικητής στο τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους ο Ποντένσε ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Παπαδόπουλο, ο οποίος αντέδρασε σωστά. Στο 51′ ακόμα μία εξαιρετική συνεργασία των Ραντζέλοβιτς , Σουντανί έφερε τον τελευταίο σε θέση βολής, με τον γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης να διώχνει σε κόρνερ με το πόδι. Ο  Ολυμπιακός συνέχισε να κυνηγάει το δεύτερο γκολ του στο ματς και στο 58′ ο Σεμέδο με κεφαλιά έστειλε την «στρογγυλή θεά» λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι.

Στο 66′ ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε δύο αλλαγές, με τους Ραντζέλοβιτς, Σουντανί να αποχωρούν και τη θέση τους να παίρνουν οι Γιώργος Μασούρας και Βαλμπουενά, αντίστοιχα. Από τα πόδια του Γάλλου ξεκίνησε και η φάση στο 69′ που κατέληξε σε δοκάρι του Ελ Αραμπί.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μαρκ Φερνάντες στο 71′, ωστόσο ο Σα στη μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει, ήταν σε σωστή θέση και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Λίγο πριν αποχωρήσει από το ματς, ο Ελ Αραμπί βγήκε σε πλάγιο τετ α τετ μετά από πάσα του Βαλμπουενά, δεν μπόρεσε όμως να διπλασιάσει τα ομαδικά αλλά και προσωπικά του τέρματα. Η ομάδα μας διατήρησε το 1-0 μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.