Ο κακός Παναθηναϊκός του α’ ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με πέναλτι στο 44’

lifespeed.gr

Α,Χ.

Μόλις στο 4΄ η Λαμία είχε την πρώτη τελική φάση στο παιχνίδι, με τον Βασιλόγιαννη να φεύγει από πλάγια, να κάνει το σουτ με τον Διούδη να μπλοκάρει.

Ο Παναθηναϊκός πίεζε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τη Λαμία να αμύνεται μαζικά ενώ προσπαθούσε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις!

Στο 14΄ο Δημούτσος δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση όμως ο Διούδης με δυσκολία διώχνει τη μπάλα με τους αμυντικούς να την απομακρύνουν.

Μία αντεπίθεση της Λαμίας στο 31΄με τον Τουράμ να δίνει στον Ρόμανιτς απο τα αριστερά, αυτός πάτησε περιοχή έβγαλε τη σέντρα και ο Ινσούσα βάζοντας το πόδι του προλαβαίνει τον Καραμάνο που «καραδοκούσε».!

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία, με τον Γιάννη Σκόνδρα να δοκιμάζει το αριστερό του πόδι στο 38΄από μακρινή απόσταση αλλά ο Διούδης και πάλι έδιωξε τη μπάλα με γροθιές. Στη συνέχεια της φάσης, ο Βάντερσον εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τουράμ πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους αλλά έστειλε τη μπάλα στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 43΄ο Ζαχίντ έκανε την σέντρα, ο Χατζηγιοβάνης κατέβασε την μπάλα, ο Θεοδωρόπουλος έπεσε στα πόδια του, τον ανέτρεψε και ο διαιτητής Τάσσης έδωσε πέναλτι!

Ο Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση και με δυνατό πλασέ έκανε το 1-0 κερδίζοντας τον Θεοδωρόπουλο!

Ο Παναθηναϊκός στο 51΄είχε την πρώτη τελική του προσπάθεια σε κανονική ροή αγώνα, με τον Χατζηγιοβάνη να σουτάρει αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, πάνω από τα δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

Η Λαμία έμεινε στο 59 έμεινε με δέκα παίκτες έπειτα από δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντάνι Μπεχαράνο σε μαρκάρισμα πάνω στον Μπουζούκη!

Στο 66′ καλή στιγμή για την Λαμία με τον Τουράμ από πλεονεκτική θέση να κάνει κακό σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Πρώτη καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο 45λεπτο!

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 73΄. Ο Θεωδορόπουλος έκανε τραγικό λάθος, δίνοντας την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να σκοράρει, αλλά το πλασέ του Μακέντα ήταν κάκιστο και πέρασε άουτ!

Η μπάλα έπειτα από κόντρα στον Αποστολάκη στο 82΄ έφτασε στον Περέα, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός της περιοχής του Θεοδωρόπουλου έκανε το 2-0 και επί της ουσίας «κλείδωσε» το παιχνίδι και το τρίποντο για την ομάδα του!

Στο 87′ τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Κουρμπέλη να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι της Λαμίας, ενώ στο 90΄ο Μπουλούλης προσπάθησε να απαντήσει αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν κάκιστο!

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο Καμπετσής από πλεονεκτική θέση, έχασε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του!

Κόκκινη: 60’ Μπεχαράνο (δεύτερη κίτρινη)

Κίτρινες: 65’ Νούνες, 90’+3 Μπεκ - 37’ Μπεχαράνο, 63’ Σκόνδρας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Νούνες, Μπουζούκης (80’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ (53’ Περέα), Μακέντα (85’ Καμπετσής).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης (63’ Μπουλούλης), Ρόμανιτς (79’ Σάλιακας), Καραμάνος, Τουράμ.