Οι «κίτρινοι» εξαιρετικοί κατασπάραξαν τους «ασπρόμαυρους»

lifespeed.gr

Από τους νικητές ουδείς υστέρησε

Ο Άρης μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες με τον συμπολίτη του, 1-1 πέρσι στην Τούμπα και 2-2 φέτος στον πρώτο γύρο, αυτή τη φορά χαμογέλασε και με το 4-2 πήρε μία μεγάλη νίκη στην προσπάθειά του για την είσοδο στην πρώτη εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ καθώς έφτασε τους 25 πόντους.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στους 40 και είναι ακόμα πρώτος, αλλά θα βρεθεί δεύτερος αν την Κυριακή ο Ολυμπιακός νικήσει στο ντέρμπι των «αιωνίων» τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν τεράστια ευκαιρία να βρεθούν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία, για πρώτη φορά φέτος.

Oι Πειραιώτες έχουν και το απόλυτο ρεκόρ όσον αφορά αήττητο καθώς εκείνοι είχαν παραμείνει με το «0» στις ήττες για 58 αναμετρήσεις τη δεκαετία του ‘70. Πιο συγκεκριμένα από τον Οκτώβριο του 1972 μέχρι και τον Απρίλιο του 1974 ο Ολυμπιακός δεν γνώρισε καμία ήττα σε παιχνίδια πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά πιο δυνατά και να προηγείται στην πρώτη του ευκαιρία, ενώ θα μπορούσε να φτάσει και στο 0-2. Ο Άρης ισορρόπησε το ματς και έφτασε όχι μόνο στο 1-1, αλλά και στο 2-1 πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμα καλύτερα και πέτυχαν με την έναρξη το 3-1 που τους έβαλε για τα καλά ως «αφεντικά» του ντέρμπι. Το 4-1 έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, με τους «ασπρόμαυρους» απλώς να μειώνουν στο τελικό 4-2.

Το ματς στο «Κλ. Βικελίδης» ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση, ενώ δίλεπτη διακοπή είχαμε και στο πεντάλεπτο καθώς υπήρχε πρόβλημα στην ενδοεπικοινωνία του ρέφερι Παπαπέτρου, με τους διαιτητές που ήταν στο VAR.

Τρία λεπτά μετά την επανέναρξη, ο ΠΑΟΚ άνοιξε και το σκορ, με τον Πέλκα να σουτάρει έξω από την περιοχή, τον Κουέστα να αποκρούει ασταθώς και τον Σφιντέρσκι να γίνεται κάτοχος της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ να πετυχαίνει το 0-1.

Μάλιστα στο 13’ ο ΠΑΟΚ θα χάσει μοναδική ευκαιρία για το 0-2 όταν σε οργανωμένη επίθεση ο Σφιντέρσκι πάσαρε στον Λημνιό και εκείνος από τα δεξιά με παράλληλη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι βρήκε τον Μίσιτς που έκανε το σουτ για να διώξει σωτήρια ο Κουέστα.

Οι «κίτρινοι» ισορρόπησαν το ματς και έτσι στο 17’ έφτασαν στο 1-1 όταν επίσης από οργανωμένη επίθεση, ο Λάρσον ήταν τελικός αποδέκτης και από τα αριστερά έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς και το ματς στα ίσια.

Συνέχεια στις ευκαιρίες καθώς στο 21’ ο Πέλκας με ωραία μπαλιά βρήκε τον Σφιντέρσκι ο οποίος σε θέση τετ-α-τετ με τον Κουέστα, είδε τον Ισπανό να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ με το πόδι, κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Οι παίκτες του Ένινγκ συνέχισαν με ορμή και δικαιώθηκαν στο 41’ φτάνοντας στο δεύτερο τέρμα. Ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα από την απόκρουση έφτασε στον Κόρχουτ και εκείνος από τα αριστερά έκανε «γλυκιά» σέντρα στην περιοχή, εκεί που ο Βέλεθ με ιδανική κεφαλιά πέτυχε, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, το 2-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ξεκίνημα με γκολ στο δεύτερο 45λεπτο καθώς από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ματίγια στο 47’ ο Ρόουζ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Ζίβκοβιτς και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα για το 3-1.

Ο Αμπέλ Φερέιρα βλέποντας την τραγική απόδοση της ομάδας του έριξε στη «μάχη» τον Μπίσεσβαρ, αλλά και τους Άκπομ, Αουγκούστο με στόχο να ανεβάσουν απόδοση οι παίκτες του και να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ.

Όμως η μάχη του πάγκου είχε νικητή και αυτός ήταν ο Μίκαελ Ένινγκ που στο 65’ πέρασε στο ματς τον Ντουρμισάι στη θέση του πολύ καλού Λάρσον, δείγμα του ότι «φρέσκαρε» την ομάδα του προκειμένου να παραμείνει κυρίαρχη στην αναμέτρηση.

Οι «κίτρινοι» στο 70’ έφτασαν και στο 4-1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους όταν σε κλέψιμο του Φετφατζίδη και ιδανική μπαλιά στον Σάσα, ο Βραζιλιάνος από κοντά «κεραυνοβόλησε» τον Ζίβκοβιτς βάζοντας και αυτός το όνομα του στη λίστα των σκόρερ.

Ο ΠΑΟΚ πάντως δεν θα παρατήσει το ματς και θα μειώσει στο 77’ παίρνοντας έστω και έτσι ελπίδες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Από εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ η μπάλα έφτασε στον Ίνγκανσον και εκείνος με κεφαλιά βρήκε τον Μάτος ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 4-2.

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν γρήγορα και το τρίτο τους τέρμα, αλλά τα σουτ των Πέλκα (83’) και Μπίσεσβαρ (88’) ήταν άστοχα, όπως άστοχη ήταν και η προσπάθεια του Μίσιτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι το 4-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, σε μία μεγάλη νίκη του Άρη.

Για τους νικητές ουδείς υστέρησε καθώς ακόμα και ο Κουέστα που ευθύνεται για το 0-1, έκανε καίριες επεμβάσεις στη συνέχεια. Αν μπορούμε να ξεχωρίσουμε κάποιους σίγουρα είναι οι Λάρσον, Βέλεθ, Ματίγια και Φετφατζίδης. Από την άλλη για τον «Δικέφαλο του Βορρά» διασώθηκαν μόνο οι Μάτος, Μαουρίτσιο και Μίσιτς.

Κίτρινες: 51’ Ρόουζ – 69’ Ίνγκανσον, 80’ Γιαννούλης

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Απτόσογλου (Αθηνών), 4ος: Τσαμούρης (Πειραιά), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής).

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Κόρχουτ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (90+2’ Μαρτίνες), Φετφατζίδης (89’ Μπα), Λάρσον (65’ Ντουρμισάι), Ιντέγιε.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Λημνιός (62’ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Μίσιτς, Βιεϊρίνια (74’ Αουγκούστο), Πέλκας, Σφιντέρσκι (73’ Άκπομ).

πηγή: a-sports