Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η «Ένωση» επικράτησε με 3-1 των Αγρινιωτών

lifespeed.gr

Δώρο πέναλτι στην ΑΕΚ

Η «Ένωση» τα χρειάστηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στους Αγρινιώτες, καθώς στο πρώτο το ματς ήταν ισορροπημένο και χρειάστηκε ένα πέναλτι για να προηγηθεί σε μία φάση που ναι μεν υπάρχει μαρκάρισμα, αλλά αυτό έστω και οριακά είναι εκτός περιοχής.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με την ΑΕΚ να προηγείται με το πέναλτι που κέρδισε ο Σαμπανάτζοβιτς και τον Παναιτωλικό να ισοφαρίζει με τον Ντίας, όμως στο δεύτερο μισό η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, έβγαλε φρεσκάδα και όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας τελικά δίκαια στην επικράτηση με 3-1.

Οι Αθηναίοι προηγήθηκαν από πέναλτι μέσω χρήσης του VAR και στην οποία η επαφή γίνεται εκτός περιοχής, με τον ρέφερι Τάση να μην πηγαίνει και ο ίδιος να δει το VAR. Παρά την άδικη απόφαση για τον Παναιτωλικό, οι Αγρινιώτες βγήκαν μπροστά και έψαξαν το 1-1 και δικαιώθηκαν λίγο πριν την ανάπαυλα.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να προηγηθεί μόλις στο 2’ όταν ο Ντέλετιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γιοβάνοβιτς και από πλάφια δεξιά έκανε το σουτ για να αποκρούσει ο Κνετ. Το ματς δεν είχε πάντως καλό ρυθμό στη συνέχεια με τον Παναιτωλικό να έχει την πρώτη του τελική στο 23’ με το σουτ του Ντίας που δεν ανησύχησε τον Μπάρκα.

Δύο λεπτά μετά ήρθε και η φάση που ο Σαμπανάτζοβιτς βρέθηκε στο έδαφος, αλλά εκτός περιοχής σε μία δύσκολη φάση, την οποία ο Τάσης δεν πήγε να δει στο VAR, με τους ρέφερι εκεί να δείχνουν ότι η παράβαση έγινε εντός περιοχής, συνεπώς πέναλτι. Έτσι στο 29’ ο Λιβάγια με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 1-0.

Θα περίμενε κανείς το 1-0 να δώσει «φτερά» στους παίκτες των γηπεδούχων, όμως συνέβη το αντίθετο. Ο Παναιτωλικός βρήκε χώρο και έτσι στο 42’ έκανε τη ζημιά στην ΑΕΚ όταν ο Ταχάρ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από Παουλίνιο και Οικονόμου, με τον Ντίας από το ύψος του πέναλτι με πλασέ να κάνει το 1-1.

Μάλιστα τα «καναρίνια» θα μπορούσαν να φέρουν… τούμπα το ματς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Κέβιν από θέση μέσα αριστερά με πλασέ στη κίνηση, είδε τον Μπάρκα να του λέει «όχι» διώχνοντας ενστικτωδώς στη δεξιά του γωνία, με το 1-1 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Η διπλή αλλαγή του Καρέρα με την είσοδο των Σιμόες και Βέρντε αντί των Σαμπανάτζοβιτς και Ντέλετιτς, έφερε και την αγωνιστική άνοδο της ΑΕΚ, η οποία από νωρίς πήρε τα ηνία με στόχο το δεύτερο γκολ που θα της έδινε προβάδισμα.

Η «Ένωση» ήταν απειλητική από τα πρώτα λεπτά και στο 47’ ο Κνετ μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία το σουτ του Βέρντε, ενώ ένα λεπτό μετά σε σουτ του Γιακουμάκη ο Γιοβάνοβιτς παραχώρησε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει στα «καρέ» του τον Παναιτωλικό και έτσι στο 56’ έφτασε στο 2-1 με δυνατή κεφαλιά του Λιβάγια από εκτέλεση κόρνερ του Βέρντε. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και στο 64’ χάθηκε νέα ευκαιρία αυτή τη φορά σε εξαιρετικό σουτ του Λιβάγια και τον Κνετ να διώχνει σε κόρνερ.

Μάλιστα από την εκτέλεσή του η ΑΕΚ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Γιακουμάκη. Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και έτσι στο 71’ ο Βέρντε με φάουλ είδε τον Κνετ να διώχνει με τις γροθιές και τη μπάλα να φτάνει στον Σιμόες, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά θέλησε να αιφνιδιάσει τον κίπερ του Παναιτωλικού, ο οποίος έδιωξε ενστικτωδώς.

Τα «καναρίνια» θα βγουν μπροστά και θα απειλήσουν με ισοφάριση αλλά ο Μπαΐροβιτς στο 74’ δεν θα βρει τη μπάλα που θα περάσει παράλληλα εντός εστίας και τρία λεπτά μετά ο Σιέστεντ με γυριστό σουτ θα στείλει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Οι Αθηναίοι θα «καθαρίσουν» το ματς στο 83’ όταν τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Γιοβάνοβιτς θα μαρκάρει εντός περιοχής τον Λιβάγια και ο Τάσης, μέσω VAR θα δείξει για δεύτερη φορά το σημείο του πέναλτι. Ο Βέρντε θα ευστοχήσει από την άσπρη βούλα και θα πετύχει το τελικό 3-1, καθώς τα υπόλοιπα λεπτά ήταν τυπικής διαδικασίας.

Για την ΑΕΚ κορυφαίοι ήταν οι Βέρντε, Λιβάγια και Σιμόες, ενώ για τον Παναιτωλικό οι Μιμίτο, Ντίας και Σιέστεντ.

Κίτρινες: 40’ Σαμπανάτζοβιτς, 41’ Ντέλετιτς, 68’ Κρίστισιτς, 72’ Οικονόμου - 28’ Ταχάρ, 57’ Κνετ, 70’ Ντουάρτε

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου), Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Κόλλιας (Ηπείρου), 4ος: Γιουματζίδης (Πέλλας), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Mπάρκας, Χουλτ, Παουλίνιο, Οικονόμου, Βράνιες, Κρίστισιτς, Σαμπανάτζοβιτς (46’ Σιμόες), Αλμπάνης (85’ Μάνταλος), Λιβάγια, Ντέλετιτς (46΄ Βέρντε), Γιακουμάκης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Τσιγγάρας, Τζανακάκης (67’ Ντουάρτε), Ταχάρ, Σανιά, Ντίας, Λιάβας (37’ λ.τρ. Μιμίτο), Σίεστεντ, Μπαΐροβιτς (75’ Φυτόπουλος).