1-0 ο Παναθηναϊκός, απέναντι σε κακό Ολυμπιακό

lifespeed.gr

Το γκόλ ο Βιγιαφάνιες

Μπορεί να έχει πάρα πολλά προβλήματα, μπορεί να στραβοπατά εύκολα εκτός έδρας, όμως, στη Λεωφόρο έχει τον τρόπο του ο Παναθηναϊκος και το έδειξε το βράδυ του Σαββάτου.

Οι «πράσινοι» νίκησαν 1-0 τον κακό Ολυμπιακό και πήραν ένα αποτέλεσμα σημαντικό για πολλούς λόγους. Δεν είναι μόνο ότι μένουν κοντά στην κορυφή, αλλά κυρίως ότι ενισχύονται ψυχολογικά και παίρνουν ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια που έχουν λόγω των οικονομικών τους προβλημάτων. Το τρίποντο αυτό, δηλαδή, είναι... φιλί ζωής γιατί τους εξασφαλίζει ηρεμία και για τη συνέχεια.

Ήταν καλύτεροι για περισσότερο από ένα ημίχρονο από τον αντίπαλό τους, βρήκαν το γκολ με τον Βιγιαφάνιες και στη συνέχεια κράτησαν οι «πράσινοι» παρά την πίεση που δέχτηκαν με αποτέλεσμα να μειώσουν στον βαθμό τη διαφορά από τους Ολυμπιακό και Λεβαδειακό, όπως και από τους Πανιώνιο και ΑΕΚ που παίζουν μεταξύ τους την Κυριακή

Ο Ολυμπιακός πέταξε το πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μπήκε πάλι νωθρά. Ουσιαστικά για περίπου 75' λεπτά δεν ήταν... Ολυμπιακός. Αυτό είναι που προβληματίζει. Έβγαλε, βέβαια, με αυτό το ματς ένα πολύ δύσκολο σερί αγώνων, όμως, θα χρειαστεί να βρει λύσεις κυρίως στο δημιουργικό κομμάτι, στο οποίο δείχνει σαφείς αδυναμίες. Οι Πειραιώτες, πάντως, είχαν δοκάρι και ευκαιρίες πριν και μέτα από αυτό και θα μπορούσαν -ακόμα και σε μια κακή βραδιά- να έφευγαν με την ισοπαλία.

Όσο για τους πρωταγωνιστές του ντέρμπι, για τον Παναθηναϊκό ήταν εξαιρετικός ο Μολέδο καθαρίζοντας πολλές φάσεις, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Βλαχοδήμος. Κινητικός όσο άντεχε ο Χίλιεμαρκ, θετικός και ο Βιγιαφάνιες. Για τον Ολυμπιακό ο Σισέ και πάλι ξεχώρισε, ενώ άλλαξε το ματς ο Ανσαριφάρντ. Προσπάθησε ο Φορτούνης, αλλά οι μεσοεπιθετικοί δεν τον βοήθησαν.

Στους πρωταγωνιστές είναι πάντα και οι διαιτητές και ο Παπαπέτρου σε γενικές γραμμές πήγε καλά το ματς. Θα μπορούσε, πάντως, να έχει δώσει πέναλτι στο 81' στο μαρκάρισμα του Χουλτ στον Καρσελά. Ορθώς, όμως, στο 14' δεν έδειξε βούλα στο χέρι του Ανδρούτσου, αφού ήταν εξ επαφής.

Στα πρώτα 11' λεπτά ο Παναθηναϊκός είχε δύο καλές στιγμές με τους Χίλιεμαρκ και Κουλιμπαλί, αλλά χρειάστηκε να περάσει στη συνέχεια αρκετός χρόνος προκειμένου να κάνει την επόμενη. Δυσκολευόταν να αναπτυχθεί σωστά, κάτι που ίσχυε και για τους φιλοξενούμενους.

Χίλιεμαρκ και Βιγιαφάνιες ήταν οι δύο που προσπαθούσαν να πάρουν πάνω τους δημιουργικά τον Παναθηναϊκό, αλλά οι συνδυασμοί δεν έβγαιναν με τον Ολυμπιακό να κλείνει σωστά τους χώρους. Στα υπόλοιπα, πάντως, οι Πειραιώτες έπαιρναν χαμηλό βαθμό έχοντας σημαντικό πρόβλημα στον χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται να αλλάξουν τρίτη πάσα.

Ο Φορτούνης αναγκαζόταν να πηγαίνει πολύ χαμηλά για να βοηθήσει την ομάδα του να φτιάξει παιχνίδι γιατί ήταν σε κακή μέρα ο Οφόε. Η μπάλα δεν έφτανε με τίποτα στον Εμενίκε, ενώ και οι εξτρέμ δεν πήγαιναν στο ένας μ' έναν. Το ημίχρονο έκλεισε με μία καλή στιγμή του Χίλιεμαρκ για τον Παναθηναϊκό και τον Προτό να αντιδρά.

Ενδεικτικό της εικόνας του Ολυμπιακού ήταν ότι έπρεπε να φτάσουμε στο 51' για να κάνει την πρώτη του τελική προσπάθεια με ένα άστοχο σουτ του Πάρντο. Πέντε λεπτά μετά ο Λουντ βγήκε από αριστερά ως εξτρέμ, έκανε το γύρισμα και ο Βιγιαφάνιες άνοιξε το σκορ. Εκτός θέσης εντελώς στη φάση ο Κούτρης.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τρυπάκι περισσότερο να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα παρά να παίξει. Στα επόμενα λεπτά χάνει τη συγκέντρωσή του, δεν έχει σαφές πλάνο για το τι θα κάνει και δίνει το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πάρουν το χρόνο που θέλουν για να συνέλθουν και να αντιδράσουν.

Ο Λεμονής περνά πρώτα στο ματς τον Καρσελά αντί του Ανδρούτσου και στη συνέχεια τον Ανσαριφάρντ αντί του Πάρντο. Ο Ιρανός είναι εκείνος που με την ενέργειά του και την ταχύτητά του αλλάζει εντελώς την εικόνα του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» αποκτούν παίκτη κοντά στον Εμενίκε και αυτό ήταν το κλειδί για να απειλήσουν στο φινάλε.

Είχαν στο 78' μεγάλη ευκαιρία με τον Ανσαριφάρντ, τον οποίο σταμάτησε ο Βλαχοδήμος, και ένα λεπτό μετά δοκάρι από δική του κεφαλιά. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση και στο 89' ο Εμενίκε πέταξε στα σκουπίδια μοναδική ευκαιρία. Ο Μουνιέ στις καθυστερήσεις δεν τέλειωσε το ματς, όμως, αυτό δεν κόστισε στην ομάδα του, η οποία αμύνθηκε όπως μπορούσε και κράτησε μέχρι τέλους το 1-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαπέτρου (Αθηνών), βοηθοί του οι Τουμπακάρης (Αθηνών) και Κούλα (Ξάνθης), ενώ τέταρτος ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Σιλά, Μολέντο, Κολοβέτσιος, Χουλτ, Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ (87' Κουτρουμπής), Λουντ, Βιγιαφάνιες (83' Καμπέσας), Μολίνς (69' Μουνιέ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Ένγκελς, Σισέ, Ρομαό, Οφόε (77' Ζιλέ), Πάρντο (74' Ανσαριφάρντ), Ανδρούτσος (65' Καρσελά), Φορτούνης, Εμενίκε.