Πολύτιμη νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης με 1-0 επί του κακού Παναθηναϊκού / viceo

lifespeed.gr

χαστούκι στην επαρχία για τους «πράσινους»

Με τους μεγάλους είναι Αστέρας... Νίκησε σε αυτό το γήπεδο την ΑΕΚ, πήρε ισοπαλία στο Φάληρο από τον Ολυμπιακό και μετά την ήττα στην Τούμπα η ομάδα της Τρίπολης έκαμψε και την αντίσταση του Παναθηναϊκού με 1-0.

Πολύτιμο τρίποντο για τους Αρκάδες, οι οποίοι το είχαν μεγάλη ανάγκη δεδομένου ότι βρίσκονταν στον πάτο της βαθμολογίας. Δεν είχαν την εικόνα που θα ήθελαν στα προηγούμενα ματς τους, όμως, με το «τριφύλλι» έβγαλαν χαρακτήρα και χτύπησαν στο τέλος.

Από την άλλη, πάνω που πήγε να σηκώσει κεφάλι μετά το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός ήρθε νέο χαστούκι εκτός έδρας. Οι «πράσινοι» φωνάζουν πως εκτός έδρας δεν μπορούν έχοντας αποτελέσματα ομάδας που θα πάλευε για την αποφυγή του υποβιβασμού. Χωρίς νίκη μετά από πέντε ματς μετρώντας τρεις ήττες στην επαρχία. Είχαν ακολουθήσει εκείνες με Κέρκυρα και Παναιτωλικό, ενώ στο φινάλε αποφεύχθηκε αυτή από τη Λαμία.

Και πάλι κατώτεροι των προσδοκιών οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη μακριά από τη Λεωφόρο, ενώ γι' αυτό που παρουσιάζουν δεν γίνεται να μην έχει ευθύνη και ο Εβρίτης τεχνικός. Καμία ιδέα για το πώς να διασπαστεί η αντίπαλη άμυνα, κανένα σχέδιο για να δημιουργηθούν φάσεις και κυρίως κανένας παίκτης να βγει μπροστά για να πάρει και τους υπόλοιπους. Ολομόναχος ο Μολίνς, λίγα πράματα από Χίλιεμαρκ και Λουντ, ενώ κακός ήταν ο Κουρμπέλης κόντρα σε μία ομάδα που έκανε τα βασικά, έτρεξε αρκετά και πήρε το τρίποντο χάρις σε γκολ ενός εκ των καλύτερων παικτών της, του Μουνάφο.

Αρκετά λάθη και ελάχιστες φάσεις είχε το πρώτο ημίχρονο στο οποίο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε βρει χώρους και να δημιουργήσει. Είχε, όμως, πολλά προβλήματα στο να τα καταφέρει κυρίως γιατί δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

Ο Βιγιαφάνιες ήταν αναγκασμένος να κινείται παντού προκειμένου να πάρει μπάλα και να βοηθήσει στην κυκλοφορεία της μπάλας, αλλά έμοιαζε μόνος του. Ο Χίλιεμαρκ δεν φαινόταν με εξαίρεση την καλή μπαλιά στον Μολίνς στο 32', στην πρώτη ευκαιρία των «πρασίνων» σε ροή αγώνα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα ήταν στο 24' με άστοχη κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου, ενώ πέντε λεπτά μετά είχε σουτ εκτός στόχου και ο Τόνσο. Ωστόσο, και εκέινος είχε μεγάλη δυσκολία στο να αναπτυχθεί σωστά, ενώ δεν προσπάθησε πολύ για να βγάλει φάσεις στην κόντρα. Ως έναν βαθμό αυτό οφείλεται και στις καλές επιστροφές των «πρασίνων».

Τα λεπτά περνούσαν και το ματς γινόταν ολοένα και περισσότερο δυνατό. Οι φάσεις, όμως, με το σταγονόμετρο έβγαιναν και η μπάλα κυλούσε κυρίως στον χώρο της γραμμής. Έτσι το μόνο αξιοσημείωτο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ήταν ο τραυματισμός του Κουλιμπαλί, τη θέση του οποίου πήρε ο Γιόχανσον.

Δεν άλλαξαν πολλά ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο κινήθηκε επίσης στη μετριότητα. Ήταν λογικό, άλλωστε, από τη στιγμή που δεν υπήρχαν οι παίκτες για να κάνουν κάτι. Ακόμη και ο κινητικός Βιγιαφάνιες χάθηκε. Είχε ενοχλήσεις από νωρίς και τελικά αντικαταστάθηκε στο 63' από τον Μουνιέ.

Μέχρι τότε δεν είχε συμβεί το παραμικρό. Μία υποψία ευκαιρίας ο Παναθηναϊκός και μία ο Αστέρας, ο οποίος έκανε και δύο αλλαγές. Ο Παντελίδης έβαλε τον Γκοντό θέλοντας έναν φορ περιοχής που να δίνει περισσότερες μάχες και λίγο μετά έριξε στο ματς και τον Μαντίντα μήπως και πάρει μία ενέργεια από εκείνον.

Τελικά η πρώτη κλασική ευκαιρία ήρθε στο 64' όταν ο Γκοντό έφυγε στην πλάτη της «πράσινης» άμυνας και δεν νίκησε τον Βλαχοδήμο. Δύο λεπτά νωρίτερα είχε κάνει ανάλογη κίνηση και κόπηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν η καλή στιγμή του Λουντ στο 72'.

Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε άναρχο με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί με σπασμωδικές κινήσεις να φτάσει στο γκολ και τελικά να μην καταφέρνει να πάρει ούτε την ισοπαλία. Στο 86' από εκτέλεση κόρνερ ο Ιγκέσιας πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μουνάφο τη δεύτερη και έγραψε το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κομίνης (Θεσπρωτίας), βοηθοί του οι Μπαλτάς (Αχαΐας) και Καρατζίκας (Αθηνών), ενώ τέταρτος ο Καλογερόπουλος (Αθηνών)

ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τόνσο, Καλτσάς (82' Ιγκόρ), Κυριακόπουλος (60' Μαντίντα), Δουβίκας (57' Γκοντό).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί (42' λ. τρ. Γιόχανσον), Κολοβέτσιος, Μολέντο, Χουλτ, Κουρμπέλης, Σιλά, Χίλιεμαρκ (73' Καμπέσας), Βιγιαφάνιες (63' Μουνιέ), Λουντ, Μολίνς.