Με άμυνα… χωνί η Ελλάδα γνώρισε οδυνηρή ήττα με 4-1 από την Κροατία...

lifespeed.gr

Όνειρο ήταν και πάει για την Εθνική...

Κατώτερη των περιστάσεων αποδείχθηκε η «γαλανόλευκη»  στο «Μαξιμίρ» και η βαριά ήττα με 4-1 από την Κροατία στο πρώτο μεταξύ τους μπαράζ τής στερεί ουσιαστικά κάθε πιθανότητα πρόκρισης στην τελική φάση του Μουντιάλ.

Παραδόξως οι διεθνείς ήταν αποκαρδιωτικοί ανασταλτικά και τόσο ατομικά όσο και ομαδικά λάθη επέτρεψαν στους παίκτες του Ζλάτκο Ντάλιτς να στήσουν... πάρτι και να περιμένουν ήδη να μάθουν τους αντιπάλους τους στη διοργάνωση που θα φιλοξενηθεί το καλοκαίρι στη Ρωσία.

Φυσικά, η κύρια ευθύνη για το τραγικό αγωνιστικό πρόσωπο της Εθνικής φέρει τη σφραγίδα του Μίκαελ Σκίμπε και του συνεργάτη του Κώστα Τσάνα, αφού η έμπνευσή τους να παρατάξουν την ομάδα με τρεις αμυντικούς αποδείχθηκε καταστροφική στο πρώτο 20λεπτο.

Όχι βέβαια πως με τέσσερις στα μετόπισθεν στη συνέχεια του αγώνα βελτιώθηκε η κατάσταση, καθώς οι Κροάτες... αλώνιζαν και αν ήταν πιο σοβαροί το... κοντέρ θα έγραφε και άλλα γκολ.

Παράλληλα, σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ξεκάθαρη η απουσία πλάνου στον τρόπο ανάπτυξης της ελληνικής ομάδας, με συνέπεια ο φιλότιμος, είναι η αλήθεια, Μήτρογλου να προσπαθεί μόνος του να δημιουργήσει κάποιες καλές προϋποθέσεις για γκολ.

Το μοναδικό ελληνικό τέρμα προήλθε από στημένη φάση, αλλά πώς να ήταν αρκετό από τη στιγμή που η ανασταλτική λειτουργία των διεθνών ήταν το λιγότερο τραγική, με τον Ζέκα να ξεχωρίζει κάπως με τα ατελείωτα τρεξίματα και τη μαχητικότητά του.

Άστοχες και οι αλλαγές με Ρέτσο και Μπακασέτα να μην προσφέρουν τίποτα, αλλά και τι να προσφέρουν, αφού ο πρώτος είναι στόπερ και όχι δεξί μπακ, ενώ ο δεύτερος δεν έχει καμιά δουλειά για να χαραμίζεται στα άκρα της επίθεσης.

Από πλευράς γηπεδούχων, αρχοντικός ήταν ο Μόντριτς στο χώρο του κέντρου, ενώ πολύ μεγάλο παιχνίδι έκαναν και οι Βρσάλικο και Κράμαριτς, χωρίς βέβαια να υστερήσει και κανείς.

Όσο για την κυριακάτικη ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης» είναι προφανές ότι έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα πια και θα γίνει γιατί πρέπει να γίνει, εκτός κι αν προκύψει κανένα θαύμα...

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Κροάτες να πιέζουν από τα πρώτα λεπτά, ψάχνοντας βέβαια το γρήγορο γκολ για να πάρουν το πάνω χέρι στο ματς.

Δυστυχώς για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήρθαν δύο γκολ στα πρώτα 20 λεπτά, αφού οι παίκτες του Ζλάτκο Ντάλιτς δεν θα μπορούσαν να αρνηθούν τα... δώρα που έκαναν τόσο ο Καρνέζης στη φάση του πέναλτι για το 1-0 στο 13' και με σκόρερ τον Μόντριτς όσο και οι υπόλοιποι διεθνείς, καθώς στο 19' ανενόχλητος έφτασε στην περιοχή ο Στρίνιτς και ανενόχλητος και ο Πέρισιτς έγραψε το 2-0.

Ο Μίκαελ Σκίμπε, που είχε ξεκινήσει με τρεις στην άμυνα, διαφοροποίησε τη διάταξη σε 4-4-1-1 και για λίγα λεπτά φάνηκε να αποδίδει αυτή η αλλαγή, με Μήτρογλου και Ζέκα να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στα κροατικά καρέ και τον Παπασταθόπουλο να αξιοποιεί με κεφαλιά στο 30' το κόρνερ που εκτέλεσε ο Φορτούνης.

Ωστόσο, ούτε ένα τρίλεπτο δεν κράτησαν τα χαμόγελα για την Εθνική, αφού στο 33' προέκυψε νέα «τρύπα» στα μετόπισθεν και ο Πέρισιτς με εξ επαφής κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ακόμη ένα ολέθριο λάθος στα μετόπισθεν της ελληνικής ομάδας, με δράστη τον Σταφυλίδη και με τον Κράμαριτς να μην χάνει την ευκαιρία να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-1 στο 49'.

Από εκεί και πέρα, ήταν εμφανές ότι οι Κροάτες οποιαδήποτε στιγμή ήθελαν έμπαιναν απειλητικά στην περιοχή, αλλά κάπου χαλάρωσαν και αυτό ήταν ίσως το μόνο θετικό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ο Μήτρογλου έψαξε το γκολ, το άγγιξε η αλήθεια είναι στο 90' και με τον Σούμπασιτς να του το στερεί, με το σφύριγμα της λήξης να μοιάζει λυτρωτικό για τους παίκτες του Σκίμπε σε μια πολύ κακή βραδιά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ιταλός Τζιανλούκα Ρόκι με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ελένιο Ντι Λιμπερατόρε και Μάουρο Τονολίνι.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς, Μόντριτς (89' Πάσαλιτς), Κράμαριτς (82' Βλάσιτς), Κάλινιτς (76' Ρέμπιτς).

ΕΛΛΑΔΑ (Μίκαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανιάτης (46' Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας,Τζιόλης, Ζέκα, Σάμαρης (62' λ. τρ. Ταχτσίδης), Φορτούνης, Σταφυλίδης (71' Μπακασέτας), Μήτρογλου.