Νίκη της Ξάνθης στη Λαμία, ισοπαλία στα Γιάννενα

lifespeed.gr

Α.Χ.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λαμίας σημείωσε η Ξάνθη για την 16η αγωνιστική της Super League που της δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα (21β) για τη συνέχεια της διοργάνωσης, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που υπέστησαν την 6η ήττα τους και βρίσκονται στην 12η θέση με 16 βαθμούς. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Ζίβκοβιτς στο 34΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Όμο (46΄ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Τσούκαλος, Μπλάζιτς, Πίτι, Βάντερσον (72΄  Καραγιάννης), Βουό (46΄ Ακόστα).
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντε Λούκας (80΄ Μελιόπουλος), Λουσέρο, Μεχία, Κασάδο, Λισγάρας, Γέντριτσεκ, Σβάρνας, Φασίδης (74΄ Σιλά), Φλίσκας, Τριάδης (56΄ Ντουρίτσκοβιτς).

Λευκή ισοπαλία στα Γιάννενα

Στη «λευκή» ισοπαλία συμβιβάστηκαν ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης στους «Ζωσιμάδες», για την 16η αγωνιστική της Super League. Oι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, αλλά καμία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 18 βαθμούς, μετά την 9η ισοπαλία τους φέτος, ενώ ο Αστέρας μετρά 23 βαθμούς, με 5 ισοπαλίες.

Στο 29΄ οι Αρκάδες είχαν κι άλλη καλή στιγμή, αλλά το δυνατό σουτ του Γιαννούλη έξω από την περιοχή δεν βρήκε στόχο, καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννίκογλου.

Στο 54΄ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόντε έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη. Ο Αστέρας απείλησε ξανά στο 61ο λεπτό, με σουτ του Τσιλιανίδη έξω από την περιοχή που έδιωξε με το ένα χέρι ο Γιαννίκογλου.

Μετά το 84ο λεπτό ο ΠΑΣ είχε δύο ευκαιρίες, όταν ο Κόντε απέφυγε τον Γιαννούλη, σούταρε με δύναμη μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και λίγο αργότερα ο ίδιος έκανε την κεφαλιά από κοντά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Τελικά, η καλύτερη στιγμή της συνάντησης ήταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η κεφαλιά του Σελίν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Γιαννίκογλου και οι γηπεδούχοι γλίτωσαν το «έμφραγμα».

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ (46' Σκόνδρας), Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος (72' Μπουκουβάλας), Μανθάτης, Σολτάνι (61' Χαλκιαδάκης).

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελλίσας, Μπουλούλης (75' Φράγκος), Παπαργυρίου (57' Καραγιάννης), Κουκόλης, Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι, Αναστασόπουλος, Βουό (69' Τσούκαλος).