Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1 στους Ζωσιμάδες

lifespeed.gr

Γκολ οφσάιντ για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1 στους Ζωσιμάδες, με το βασικό θέμα συζήτησης φυσικά να είναι το γκολ οφσάιντ με το οποίο προηγήθηκε ο δικέφαλος στο ένατο λεπτό.

Ο σκόρερ του ΠΑΟΚ, Δημήτρης Πέλκας ήταν εκτεθειμένος ένα μέτρο, αλλά ο δεύτερος βοηθός, Καλφάκης δεν υπέδειξε οφσάιντ. Άφησε τον μέσο του ΠΑΟΚ να σκοράρει κι έτρεξε στη σέντρα.Πολύ μεγάλο λάθος από τον βοηθό του Κουτσιαύτη, σε μια πολύ εύκολη φάση. Μάλιστα θα πρέπει να σημειωθεί πως ο Καλφάκης είχε πολύ καλή θέση αλλά δεν σήκωσε τη σημαία του να υποδείξει το πασιφανές οφσάιντ.

Όλα είχαν γίνει πολύ εύκολα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης μετά το τεράστιο λάθος του βοηθού.Μετά το 15' ο ΠΑΣ ισορρόπησε, αλλά χωρίς να έχει τελική προς την εστία του ΠΑΟΚ με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο 29' για να πετύχουν το 2-0 καθώς ο Βελλίδης νίκησε στο τετ α τετ τον Πρίγιοβιτς!

Τελικά ο Σέρβος πέτυχε το 0-2 στο 39' όταν από εκπληκτική προσπάθεια και γύρισμα του Βαρέλα αρχικά το τακουνάκι του έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και με 2η προσπάθεια νίκησε τον Βελλίδη.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, κι ενώ ο ΠΑΣ έμοιαζε να τα έχει χαμένα, ο Μακ μπήκε από τα αριστερά, η σέντρα του κόντραρε και ο Πρίγιοβιτς από κοντά πέτυχε το 0-3 μέσα σε αποθέωση!

Στο β' ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα, έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο γκολ και στο 71' ήρθε η μείωση του σκορ με τον Κόντε.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπέριος, Μπουκουβάλας, Λίλα, Βιντάλ, Γαρουφαλιάς, Γιάκος και Κόντε.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Κάμπος, Μακ, Πέλκας, Πρίγιοβιτς.