Ήττα του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη στο 98'

lifespeed.gr

πέναλτι αλά εξυγίανση στο... 97'

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-2 από τον Αστέρα  στις καθυστερήσεις έπειτα από 16 σερί νικηφόρα αποτελέσματα και βλέπει την κορυφή να απειλείται, περιμένοντας κιόλας την απόφαση για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό που δεν ξεκίνησε ποτέ, με τις πιθανότητες κατά του.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, οι Θεσσαλονικείς ήταν κακοί και δεν μπόρεσαν να πάρουν τίποτα, παρά το γεγονός ότι ο Σιδηρόπουλος τους έκανε τα... δώρα του, κρατώντας 7 λεπτά καθυστερήσεις που δεν δικαιολογούνται από τα όσα συνέβησαν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς και με πέναλτι αλά... εξυγίανση που μετέτρεψε σε γκολ ο Πρίγιοβιτς στο 97'.

Η... Θεία δίκη ήρθε ένα λεπτό αργότερα, με τον Ιγκλέσιας να σκοράρει στην τελευταία φάση του ματς και να... ξεραίνει τον ΠΑΟΚ, με τους παίκτες του να μην το πιστεύουν.

Ο Αστέρας είχε διαβάσει καλά το ματς και απέδειξε για άλλη μία φορά πόσο ισχυρός είναι στο «κάστρο» του, από το οποίο δεν πέρασε φέτος κανένας από τους «Big 4»,με τον Ολυμπιακό να είναι ο μόνος που πήρε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι μόνοι από αυτούς που βρίσκονται στα πολύ ψηλά που τα κατάφεραν είναι οι Ατρόμητος και Πανιώνιος.

Να σημειωθεί ότι ο Βαρέλα είχε καταφέρει να στείλε την μπάλα στα δίχτυα στο 78ο λεπτό, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε ποτέ σωστά ως οφσάιντ.

Αν και ο ΠΑΟΚ είναι αυτός που συνήθως μπαίνει με άγριες διαθέσεις στο ματς, αυτή τη φορά τα βρήκε σκούρα, με τους ρόλους να αντιστρέφονται. Οι Αρκάδες ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι στο ξεκίνημα, σε ένα ματς, πάντως, που καθυστέρησε να βρει ρυθμό.

Ο Μακ ήταν ο πιο επικίνδυνος από τους φιλοξενούμενους που είχαν μεν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας με 67% έναντι 33% στο πρώτο μέρος, αδυνατούσαν δε να μπουν στην περιοχή. Ο Παντελίδης είχε στήσει κοντά τις γραμμές του, με τους φιλοξενούμενους να μην βρίσκουν διαδρόμους. Ο Πέλκας είχε εξουδετερωθεί σε αυτή τη φάση από τους Μουνάφο και Ιγκλέσιας στον άξονα και δεν μπορούσε να φτιάξει παιχνίδι, με την τακτική των Αρκάδων να «χτυπήσουν στην αντεπίθεση να τους βγαίνει και να προηγούνται στο 18' με τον Κυριακόπουλο.

Τα ίδια προβλήματα συνεχίστηκαν για τον ΠΑΟΚ μέχρι το 37', όταν ο Κάμπος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από προσπάθεια του διακριθέντα για τους Θεσσαλονικείς Μακ. Το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους που πίεσαν περισσότερο στη συνέχεια, αν και ήταν πάλι ευάλωτοι αμυντικά, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα.

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ έκλεισε δυνατά, ο Αστέρας ήταν αυτό που μπήκε πάλι ορεξάτος και μάλιστα έφτασε και σε δεύτερο γκολ το 53'. Οι Θεσσαλονικείς δεν κυκλοφορούσαν όπως θα ήθελαν την μπάλα και δεν είχαν υπομονή στις επιλογές τους, νιώθοντας να... ασφυκτιούν από τον τρόπο που ήταν στημένος ο Αστέρας, κλείνοντας τους διαδρόμους.

Γι' αυτό προσπάθησαν να βρουν τη λύση από στημένες φάσεις, διεκδικώντας και πέναλτι με πτώσεις μέσα στην περιοχή, όπως μία... θεατρική του Βαρέλα. Στον αντίποδα, οι Αρκάδες συνέχισαν να απειλούν με αντεπιθέσεις, με τους δύο τερματοφύλακες να πραγματοποιούν σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας στο ίδιο επίπεδο το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε τελικά με τον Βαρέλα, αλλά, παρά τις διαμαρτυρίες, υπήρχε οφσάιντ. Όσο πλησίαζε το τέλος, οι Θεσσαλονικείς αύξησαν την πίεσή τους και σε αυτό βοήθησε και ο ρέφερι του ματς που έδωσε 7 λεπτά καθυστερήσεις. Στον υπερβολικό έξτρα χρόνο, ο Πρίγιοβιτς κέρδισε πέναλτι που δεν θα έπρεπε να υποδεχθεί και ευστόχησε, αλλά δεν ήταν αυτό το... χιτσκοκικό φινάλε όπως πίστεψαν πολλοί.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ιγκλέσιας αποκατέστησε την αδικία σκοράροντας και αφήνοντας τον Ραζβάν Λουτσέσκου και τους παίκτες του απογοητευμένους και σε δύσκολη θέση...

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος (46' Κώτσιρας), Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Κυριακόπουλος (67' Ντούντου),Τόνσο, Μανιάς (84' Καλτσάς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαουρίτσιο, Σάκχοφ (69' Αζεβέδο), Κάμπος (83' Κουλούρης), Μακ (57' Μπίσεσβαρ), Πέλκας, Πρίγιοβιτς.