Η «σελέστε» με γκολ του Σουάρες επιβλήθηκε με 1-0 της Σαουδικής Αραβίας και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «16»

lifespeed.gr

Α.Χ.

Η Ουρουγουάη σ΄ ένα κακό ματς και με σκόρερ του μοναδικού γκολ  τον Σουάρες πήρε τη δεύτερη νίκη της, ενάντια στη Σαουδική Αραβία.

Σε ένα πολύ κακό πρώτο 45λεπτο , η Celeste του Όσκαρ Ταμπάρες κατάφερε να ανοίξει το σκορ με γκολ του Λουίς Σουάρες στο 23ο λεπτό, μια εκτέλεση από κοντά έπειτα από κόρνερ του  Κάρλος Σάντσες και με ευθύνη  του τερματοφύλακα των Ασιατών, Μοχάμεντ Αλοβάις.

Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Λατινοαμερικανούς να μη θέλουν, τους Σαουδάραβες να μην μπορούν, τις αλλαγές των δύο προπονητών να μην φέρνουν «φρεσκάδα» στον αγωνιστικό χώρο και το 1-0 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον Γάλλο διαιτητή Κλεμάν Τουρπέν, με τον Έντινσον Καβάνι να αστοχεί από κοντά στο 86ο λεπτό και χωρίς να καμία κίτρινη κάρτα!

Αν πάντως μείνουμε στο ότι η ουσία μετράει, η Ουρουγουάη εξασφάλισε μαθηματικά και... νωρίς νωρίς την πρόκρισή της στη φάση των «16» του Μουντιάλ, «αγκαζέ» με την Ρωσία και με τον 71χρονο προπονητή της Όσκαρ Ταμπάρες να κάνει ένα εντυπωσιακό 4/4 σε προκρίσεις στην εν λόγω διοργάνωση.