Παραστάσεις από τους σπουδαστές της Ανώτερης Δραματικής Σχολής ”Αθηναϊκή Σκηνή”

Παραστάσεις από τους σπουδαστές

της Ανώτερης Δραματικής Σχολής ”Αθηναϊκή Σκηνή” 

Η παράδοση των ανοιχτών παραστάσεων των σπουδαστών και σπουδαστριών της Ανώτερης Δραματικής Σχολής ”Αθηναϊκή Σκηνή” μετράει πλέον, περίπου μια εικοσαετία.

Όλα τα τμήματα και των τριών ετών, δύο φορές το χρόνο (Φεβρουάριο και Ιούνιο), συστήνονται στο κοινό και σε συντελεστές των Τεχνών.

Η Ανώτερη Δραματική Σχολή ”Αθηναϊκή Σκηνή”, από την ίδρυσή της, ενισχύει τη διαρκή σκηνική εμπειρία των σπουδαστών και των σπουδαστριών, εφόσον διαθέτει πέρα από τους χώρους διδασκαλίας της σχολής και επαγγελματικό θέατρο.

Τρέιλερ παράστασης Γ έτους (Διπλωματικές εξετάσεις): 

https://youtu.be/e-U6OH8OaD8

Η περίοδος των παραστάσεων των τμημάτων, κάθε χρόνο, σηματοδοτεί τη λήξη του σπουδαστικού έτους και την έναρξη των θερινών προγραμμάτων προετοιμασίας των υποψηφίων, καθώς και την έναρξη υποβολής αιτήσεων για τις εισαγωγικές εξετάσεις της σχολής που λαμβάνουν χώρα το Φθινόπωρο.

Με τη λήξη της φετινής περιόδου παρουσιάστηκαν και συνεχίζουν να παρουσιάζονται οι παραστάσεις από τους σπουδαστές της σχολής

  • ”Μια βόλτα στην Ακρόπολη”, διδασκαλία: Βέρα Λάρδη – Αυτοσχεδιασμός, Θέατρο ντοκουμέντο (Α’ έτος πρωινό + απογευματινό)

 

  • ”Το δικό μας Τσίρκο”, διδασκαλία: Βέρα Λάρδη – Αυτοσχεδιασμός, Θέατρο ντοκουμέντο (Β’ έτος)

 

  • Χορεία αρχαίου δράματος και ποιητικού Θεάτρου, Τεχνική, διδασκαλία: Μιχάλης Καλαμπόκης

Α’ έτος πρωινό + απογευματινό, Β’ έτος, Γ’ έτος πρωινό + απογευματινό.

Μουσική – Τραγούδι, διδασκαλία: Ευτυχία Μητρίτσα

Κρουστά – παρτιτούρα, διδασκαλία: Οδυσσέας Στεφανής

Σκηνική πάλη, διδασκαλία: Χάρης Γεωργιάδης

 

  • ”Ιστορία ενός σκύλου που τον έλεγαν πιστό”, διδασκαλία: Κώστας Γάκης – Υποκριτική (Α’ έτος πρωινό + απογευματινό)

 

  • ”Βάκχες”- διασκευή πάνω σε εργασίες του τμήματος, διδασκαλία: Κώστας Γάκης (Β’ έτος)

 

  • ”Ακαθόριστα καθοριστικοί”, Χορός – Κίνηση διδασκαλία: Χριστίνα Βασιλοπούλου – (Α’ έτος πρωινό)

 

  • ”Αγώνες” (αγώνες λόγου αρχαίου δράματος), διδασκαλία: Ερατώ Πίσση – (Α’ έτος πρωινό), Παραστάσεις: Δευτέρα 3 Ιουλίου στις 21.00, Τρίτη 4 Ιουλίου 2023 στις 18.00 – είσοδος ελεύθερη για το κοινό

 

  • ”Χνάρια στο χρόνο”, Χορός – Κίνηση, διδασκαλία: Χριστίνα Βασιλοπούλου – (Α’ έτος απογευματινό)

 

  • Σύγχρονο Θέατρο, Υποκριτική – διδασκαλία: Γιώργος Παπαπαύλου – (Α’ έτος απογευματινό), Παραστάσεις: Δευτέρα 3 Ιουλίου στις 18.00 Πέμπτη 6 Ιουλίου στις 21.00 – είσοδος ελεύθερη για το κοινό

 

  • ”Πέντε δρόμοι”, Χορός – Κίνηση, διδασκαλία: Χριστίνα Βασιλοπούλου – (Β’ έτος)

 

  • ”Χάθηκα μες στη ζωή μου” (αποσπάσματα από έργα της Λ. Αναγνωστάκη), διδασκαλία: Μάνος Καρατζογιάννης – (Β’ έτος), Παραστάσεις: Τρίτη 4 Ιουλίου στις 21.00, Πέμπτη 6 Ιουλίου στις 18.00 – είσοδος ελεύθερη για το κοινό

 

  • ”Δυσ…”, Χορός – Κίνηση, διδασκαλία: Χριστίνα Βασιλοπούλου (Γ’ έτος απογευματινό)

 

  • ”Όταν μου μιλούν τα δέντρα, δεν απαντώ” (σπουδή κειμένων πάνω στην παραφροσύνη), διδασκαλία: Κοραής Δαμάτης – (Γ’ έτος απογευματινό)

 

  • ”Τρεις αδελφές” του Α. Τσέχωφ, διδασκαλία: Λίλλυ Μελεμέ – (Γ’ έτος απογευματινό)

 

  • ”Ατρείδες” (συρραφή αρχαίων τραγωδιών), διδασκαλία: Μιχάλης Καλαμπόκης – (Γ’ έτος απογευματινό), Παραστάσεις: Σάββατο 1 Ιουλίου στις 18.30, Κυριακή 2 Ιουλίου στις 18.30, Παρασκευή 7 Ιουλίου στις 18.30 – είσοδος ελεύθερη για το κοινό

 

  • ”Άκουσέ με”, Χορός – Κίνηση, διδασκαλία: Χριστίνα Βασιλοπούλου – (Γ’ έτος πρωινό)

 

  • Σύγχρονο Θέατρο, Υποκριτική – διδασκαλία: Κοραής Δαμάτης – (Γ’ έτος πρωινό)

 

  • ”Η ώρα των παιδιών” της Λίλιαν Χέλμαν, διδασκαλία: Αλέξανδρος Μπαλαμώτης – (Γ’ έτος πρωινό)

 

  • ”Μετά τη βροχή” του Σέρτζι Μπελμπέλ, διδασκαλία: Αγγελική Καρυστινού – (Γ’ έτος πρωινό)

 

  • ”Λαβδακίδες”, διδασκαλία: Μιχάλης Καλαμπόκης – (Γ’ έτος πρωινό), Παραστάσεις: Τετάρτη 5 Ιουλίου στις 17.00 και στις 20.30 – είσοδος ελεύθερη για το κοινό

 Εκτός των παραπάνω παραστάσεων, κάθε τμήμα παρουσίασε ανοιχτά στο κοινό τις παραστάσεις των προαγωγικών και διπλωματικών εξετάσεων, όπως αυτές παρουσιάστηκαν και συνεχίζουν να παρουσιάζονται στις επιτροπές του Υπουργείου Πολιτισμού.

ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ / ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΧΟΛΗΣ:

Μιχάλης Καλαμπόκης               Διευθυντής Σχολής, Υποκριτική- Μέθοδος ενοτήτων-Τεχνική- Ψυχολογία

Κοραής Δαμάτης                     Υποκριτική – Σύγχρονο θέατρο

Λίλλυ Μελεμέ                      Υποκριτική – Σύγχρονο θέατρο

Κώστας Γάκης                           Υποκριτική- Μεθοδολογία

Ισίδωρος Σιδέρης                      Υποκριτική- Ποιητικό θέατρο

Γιώργος Παπαπαύλου              Υποκριτική- Μεθοδολογία

Μάνος Καρατζογιάννης            Υποκριτική- Σύγχρονο θέατρο

Ερατώ Πίσση                          Υποκριτική- Μέθοδος clowing

Βέρα Λάρδη                           Υποκριτική- Ψυχόδραμα- Εφαρμοσμένο θέατρο-Θέατρο στην κοινότητα

Αλέξανδρος Μπαλαμώτης        Υποκριτική- Μέθοδος Στανισλάφσκι

Αγγελική Καρυστινού              Υποκριτική – Μέθοδος Active analysis

Χριστίνα Βασιλοπούλου           Χορός – Κίνηση

Ευτυχία Μητρίτσα             Μουσική – Τραγούδι

Αλεξάνδρα Βουτζουράκη        Ιστ.θεάτρου, Δραματολογία, Ιστ. Κινηματογράφου, Σκηνοθεσία, Ιστ. Τέχνης

Περικλής Μοσχολιδάκης           Αγωγή του προφορικού λόγου

Οδυσσέας Στεφανής           Μουσικό όργανο-Κρουστά-Παρτιτούρα

Βίνα Παπαδοπούλου                  Υποκριτική στο μικρόφωνο, Μεταγλώττιση – Σπικάζ

Φαίη Τζανετοπούλου                 Υποκριτική στην κάμερα

Χάρης Γεωργιάδης                     Σκηνική πάλη

Μαρίνα Μηλιάρη                       Επαγγελματικό μακιγιάζ

Αθηναϊκή Σκηνή Κάλβου – Καλαμπόκη

Ανώτερη Δραματική σχολή – Eργαστήρια – Eπαγγελματικό θέατρο

Αθανασίου Διάκου και Τζιραίων 13 Αθήνα, τκ 11742

Τηλ. γραμματείας: 2109222300

e – mail: mk0078@hotmail.com

web: www.athstage.gr

social media: Athinaiki Skini, Αθηναϊκή Σκηνή

Επικοινωνία: Αντώνης Κοκολάκης

 

 

Υπεύθυνος επικοινωνίας: Αντώνης Κοκολάκης

Εmail: kokolakispr@yahoo.gr και kokolakispr@gmail.com