Το Περιστέρι bwin ηττήθηκε στην παράταση (94-92) από τον Προμηθέα

Την ήττα στην παράταση με 94-92 (κ.α. 82-82) γνώρισε το Περιστέρι bwin από τον Προμηθέα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» στην 5η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League, πριν την έναρξη των playoffs.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι και πήραν μια διαφορά 13 πόντων (13-26 στο 7’) με τρίποντο του Χάντερ Χέιλ.

Οι «κυανοκίτρινοι» προσπάθησαν, αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου 10λεπτο (20-35).

Οι φωνές του Βασίλη Σπανούλη η καλύτερη άμυνα και η άνοδος του Τζόε Ράγκλαντ μαζί με τον Ζερμέιν Λοβ επέτρεψαν στο Περιστέρι bwin να «ροκανίσει» τη διαφορά (30-37 στο 13.20’’) με τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς.

Μάλιστα, με τρίποντο του Ζερμέιν Λοβ πλησίασε σε απόσταση… αναπνοής (37-39 στο 15’). Ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς έφερε τον αγώνα στα ίσια (43-43 στο 17.20’’), αλλά τα τρίποντα των Ρέινολντς και Χέιλ επέτρεψαν στον Προμηθέα να πάει στην ανάπαυλα μ’ ένα προβάδισμα 8 πόντων (43-51 στο 20’).

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη θέλησαν να αντιδράσουν αλλά οι Ρέινολντς και Χέιλ έδιναν ένα προβάδισμα (45-59 στο 25’ και 50-64 στο 26.40’’) στους Πατρινούς που ολοκλήρωσαν το τρίτο 10λεπτο στο +11 (57-68 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι bwin ανέβασε την πίεση στην άμυνα και πέρασε μπροστά με κάρφωμα του Τρέβορ Τόμπσον (73-72 στο 35.30’’).

Τα τρίποντα των Κάουαν και Χάμιλτον επέτρεψαν στον Προμηθέα να προσπεράσει ξανά (76-78 στο 38.50’’), ο Τζόε Ράγκλαντ ισοφάρισε (78-78, 40’’).

Ο Χάντερ Χέιλ με δυο ελεύθερες βολές έκανε το 78-80 και ο Τζόε Ράγκλαντ απάντησε με τρίποντο (81-80) στα 20’’ πριν τη λήξη.

Ο Προμηθέας αστόχησε με τον Κάουαν, ο Νέιτ Ρένφρο κέρδισε φάουλ στα 11 δευτερόλεπτα και 8 δέκατα, αλλά αστόχησε και στις δυο ελεύθερες βολές, ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς κέρδισε το ριμπάουντ και έγινε φάουλ στον Κένι Γουίλιαμς ο οποίος είχε 1/2 ελεύθερες βολές (82-80) στα 9 δευτερόλεπτα.

Στην τελευταία επίθεση ο Χάϊμε Ετσενίκε ευστόχησε στη λήξη (82-82) και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Εκεί, το Περιστέρι bwin προηγήθηκε με 86-82 στο 2ο λεπτό, ο Προμηθέας προσπέρασε (86-88 στο 1.30’’ για τη λήξη) και με πέντε σερί πόντους του Χάντερ Χέιλ οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 93-88 στα 30’’ πριν τη λήξη της παράτασης.

Ο Τζόε Ράγκλαντ με τρίποντο (91-93) στα 23 δευτερόλεπτα μείωσε ο Κόνιαρης με 1/2 ελεύθερες βολές έκανε το 91-94 και στο φινάλε ο Ράγκλαντ ευστόχησε στην πρώτη αστόχησε στη δεύτερη (92-94) και στα 2.7 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Ρένφρο πήρε το ριμπάουντ έδωσε στον Κασελάκη, αλλά το υπό ασφυκτική πίεση τρίποντο δεν βρήκε στόχο…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Αγραφιώτης, Κατραχούρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-35, 43-51, 57-68, 82-82 (κ.α.), 92-94 (παρ.).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 10 (2 τριπ.), Ράγκλαντ 30 (8/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης 6 (6 ριμπάουντ), Τόμπσον 2, Λοβ 18 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Πουλιανίτης, Ρένφρο 11 (5/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (2 τριπ.), Χουγκάζ, Ζούγρης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 4, Χάμιλτον 11 (2/6 τριπ.), Χρυσικόπουλος 3 (1 τριπ.), Ετσενίκε 18, Χέιλ 23 (2/5 τριπ.), Ρέινολντς 11 (2 τριπ.), Κάουαν 11 (2 τριπ.), Πάπας, Στίβενς 14, Καραγιαννίδης.