Έπαιξε εκπληκτικά, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες το Περιστέρι bwin από τον Παναθηναϊκό

Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το Περιστέρι bwin ηττήθηκε (66-64) από τον Παναθηναϊκό για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης μετά το «φτωχό» από πλευράς παραγωγικότητας πρώτο 10λεπτο (13-11).

Από τη δεύτερη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» πίεσαν πολύ τον αντίπαλο τους, έβγαλαν από τον ρυθμό τους τα γκαρντ του Παναθηναϊκού και με καλάθια από τους Χουγκάζ-Τόμπσον άνοιξαν το σκορ (23-13 στο 14′) και πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (36-24), με τον Εργκίν Αταμάν να κρατάει στο παρκέ για 19 λεπτά τον Γκραντ!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, το Περιστέρι bwin μπήκε με την… κεκτημένη ταχύτητα του πρώτου μέρους και με επιμέρους σκορ 9-2 ξέφυγε με 19 πόντους (45-26 στο 23′).

Η άνοδος των Γκριγκόνις-Καλαϊτζάκη σε επίπεδο παραγωγικότητας επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να μαζέψει τη διαφορά (53-44 στο 28′ και 55-46 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο 10λεπτο, το Περιστέρι bwin πιέστηκε στα όρια του φάουλ από τον Παναθηναϊκό που μείωσε (57-54 στο 33′), όμως οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ανέδρασαν και με τον Νέιτ Ρένφρο ξέφυγαν ξανά (62-54).

Ο Γκραντ και ο Γκριγκόνις σκόραραν για τους «πράσινους» και έφεραν τον αγώνα στα ίσια (64-64), ο Κένι Γουίλιαμς δεν ευστόχησε, ο Γκραντ επιχείρησε άστοχο τρίποντο, αλλά ο Λεσόρ με φόλοου έκανε το 66-64 για τον Παναθηναϊκό.

Στην τελευταία επίθεση το τρίποντο του Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς δεν βρήκε στόχο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Πουτσανίδης, Καρπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/7 σουτ), Χαντς 6 (2/7 σουτ), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 11 (4/6 δίποντα, ¼ τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (2/9 σουτ), Ζούγρης 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 11 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 20 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Ερνανγκόμεθ 4 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8 (4/5 δίποντα), Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1).