Νίκη κόντρα στο Περιστέρι και τώρα τελικός για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε του Περιστερίου 79-74 στον ημιτελικό του Super Cup και πήρε την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα διεκδικήσει την πρώτη κούπα της νέας χρονιάς, κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο Μόουζες Ράιτ ήταν αυτός που άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα μας (2-3) που ξεκίνησε «μουδιασμένα» την αναμέτρηση και είδε το Περιστέρι να «τρέχει» ένα επιμέρους 7-1 με πρωταγωνιστή τον Τζάστιν Πάτον (9-13) μετά από τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια, οι «Ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ένταση στο παιχνίδι τους και με ένα σερί 9-0 προσπέρασαν (18-17) με επιθετική αιχμή τον Σάσα Βεζένκοφ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (22-19). Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +12 (34-22) με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση των Ερυθρόλευκων. Η ομάδα του Λιμνιάτη αντέδρασε, «τρέχοντας» ένα σερί 9-0 (34-31), αλλά με καλή κυκλοφορία της μπάλας ο Ολυμπιακός συνέχισε να προπορεύεται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας δέχθηκε 29 πόντους με το Περιστέρι να είναι κυρίαρχο. Το σύνολο του Λιμνιάτη, με πρωταγωνιστή τον Κόφι αρχικά προσπέρασε (47-48) και στη συνέχεια «έχτισε» μια διαφορά οκτώ πόντων (53-61) με 2,5 λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο -3 (60-63). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα και με πρωταγωνιστή τον Φίλιπ Πετρούσεφ προσπέρασαν και παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα (79-74)!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράιτ 7 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Φουρνιέ 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Βιλντόσα 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (1/6 τρίποντα), Πίτερς 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 18 (7/8 δίποντα, 4/7 βολές, 9 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφι 19 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πάπας 7 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Πάτον 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κάρμπερι 15 (1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αβδάλας (0/6 σουτ), Έντι 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 3 (7 ριμπάουντ)