Ολυμπιακός – Μπασκόνια 74-75

Το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν βρέθηκε στο -18 (32-50 στο 19΄), έβαλε σε μειονεκτική θέση τον Ολυμπιακό, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα, πέτυχαν την ανατροπή, αλλά είδαν τον Μίλερ-ΜακΙντάιρ στα 0.7΄΄ για τη λήξη να ευστοχεί από τα 6 μέτρα και να χαρίζει ένα πολύτιμο «διπλό» στην Μπασκόνια, το δεύτερο της στην εφετινή Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είδε τους Βάσκους να περνάνε με το τελικό 74-75 από το ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική, με το ρεκόρ των Πειραιωτών να υποχωρεί σε 3-4. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι υποχρέωσαν τους νταμπλούχους Ελλάδας στη δεύτερη εφετινή εντός έδρας ήττα τους, πανηγύρισαν την 3η επιτυχία τους.

Οι Αϊζάια Κάναν (23π.), Άλεκ Πίτερς (22π.) σημείωσαν παραπάνω από τους μισούς πόντους του Ολυμπιακού απόψε, αλλά έλειψαν οι βοήθειες, όπως αυτή του Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος έμεινε στο απόλυτο μηδέν στα 16 λεπτά που έμεινε στο παρκέ… Εκτός από τις γνωστές απουσίες των Λουκ Σίκμα και Σακίλ ΜακΚίσικ, οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικά δεν υπολόγιζαν απόψε και στον Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο οποίος προερχόταν από τραυματισμό και έμεινε στο παρκέ για μόλις 3 λεπτά.

Η «ερυθρόλευκη» άμυνα του πρώτου δεκαλέπτου, έδωσε «φτερά» στον Ολυμπιακό, την ίδια στιγμή οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν το μακρινό σουτ και εκτελώντας από τα 6,75 έγραψαν στο 7΄ το 20-9, δείχνοντας αποφασισμένοι για μία άνετη νίκη. Ωστόσο, η κατάρρευση που ακολούθησε δεν είχε καμία εξήγηση… Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν κατά κράτος στα ριμπάουντ, η άμυνα… χάθηκε και με τον Μονέκε να κυριαρχεί οι Βάσκοι απάντησαν με ένα εξωφρενικό επιμέρους σκορ 6-30 για το 32-50 στο 19΄.

Το σχήμα με τα τρία γκαρντ (Γκος, Λαρεντζάκης, Κάναν) που εμπιστεύθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στην τρίτη περίοδο, σε συνδυασμό με την ηγετική εμφάνιση του Κάναν (14π. με 4 τρίποντα) και την σταθερή προσφορά του Πίτερς στην επίθεση, έδωσαν και πάλι ψυχολογία στον Ολυμπιακό, που έχοντας «κλειδώσει» με την άμυνα του τον Μονέκε, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, μέχρι το 60-67 του 30΄.

Χωρίς να χάνει τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός απάντησε με νέο σερι 6-0 στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας στο πόντο (66-67). Κάποια διαδοχικά λάθη δεν του επέτρεψαν άμεσα την ανατροπή, αλλά το πείσμα των Λαρεντζάκη και Πίτερς από τα 6,75 του τη χάρισαν στο 38΄ (72-71). Ο Μονέκε διαμόρφωσε το 72-73, ο Λαρεντζάκης από τη γραμμή των βολών έγραψε το 74-73 στα 10.3΄΄ για τη λήξη και το θρίλερ δεν είχε τελειώσει… Ωστόσο, ο ΜακΙντάιρ φρόντισε να βάλει την «υπογραφή» του στα 0.7΄΄ που απέμεναν, όταν με τον Κάναν πάνω του και εκτελώντας από τα 6 μέτρα, διαμόρφωσε το τελικό 74-75, καθώς η επαναφορά του Γουόκαπ στον Φαλ δεν είχε τύχη… Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα στην τελευταία επαναφορά της ομάδας, για λάθος παρέμβαση στην άμυνα της Μπασκόνια…

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ζαμόισκι, Κονσταντίνοβς

Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος 3, Κάναν 23 (5), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1), Φαλ 10, Παπανικολάου 6 (2), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 22 (4), Μιλουτίνοβ.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 11 (2), Ραϊέστε 2, Τσιόζα 5 (1), Σεντεκέρσκις 12 (1), Μαρίνκοβιτς 10 (2), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 4, Κότσαρ 4, Κοστέλο 7 (1), Μονέκε 20 (2).