Οι «πράσινες» ήταν πολύ ανταγωνιστικές απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο, ωστόσο δε μπόρεσαν να κάνουν την υπέρβαση (έπρεπε να καλύψουν διαφορά 10 πόντων) για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Πλέον, στρέφουν το βλέμμα τους στις εγχώριες διοργανώσεις αρχής γενομένης από το ντέρμπι της Κυριακής (24/12, 13:00) κόντρα στον Ολυμπιακό στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Τζόουνς με τους 31 πόντους που πέτυχε ενώ αξιοσημείωτη ήταν η συνεισφορά της Αλέιν που κατέβασε 16 ριμπάουντ.

Αγχωμένες ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες αφού για 3,5 λεπτά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Λογαριασμό άνοιξε η Τσβίτκοβιτς (0-2), ενώ η παραγωγικότητα παρέμεινε χαμηλή σε όλο το δεκάλεπτο. Ένα αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε η Τζόουνς στο 1.45 πριν το τέλος έδωσε αέρα +5 στον Παναθηναϊκό (6-11) αλλά οι Πολωνές μάζεψαν τη διαφορά με την περίοδο να λήγει 10-13 υπέρ των «πρασίνων».

Στη συνέχεια το «τριφύλλι» διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 14ο λεπτό όταν η Γκντίνια ισοφάρισε σε 15-15 και πέρασε μπροστά (18-15) στα μισά του δεκαλέπτου. Από το σημείο αυτό και μετά ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε στο σκορ με τη Τζόουνς να κρατάει επιθετικά τον ΠΑΟ (12π. ημιχρ.). Με σερί 23-13 των γηπεδούχων, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 33-26.

Με την επιστροφή στο παρκέ η Τζόουνς μάζεψε τη διαφορά στο -4 (33-29) και λίγο αργότερα η Αλέιν στο -2 (33-31). Οι Πολωνές απάντησαν για το 38-31, όμως οι «πράσινες» δεν εγκατέλειψαν το ματς, αντιθέτως κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 38-40 στο 26ο λεπτό. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά, με το σκορ να είναι στα ίσα (45-45) στο 29’. Η περίοδος έληξε τελικά 47-45.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχες πήραν σημαντικό προβάδισμα +8 (57-49), όμως και πάλι το «τριφύλλι» ροκάνισε τη διαφορά στο -3 (59-56) με τρίποντο της Τσβίτκοβιτς και καλάθι στον αιφνιδιασμό της Παυλοπούλου στο 35’. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για να μειώσει ακόμη περισσότερο αλλά οι Πολωνές κράτησαν το πάνω χέρι μέχρι το τελικό 67-63.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 33-26, 47-45, 67-63.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλεξανδρή , Αλέιν 9 (16 ριπμ.), Τσβίτκοβιτς 12 (1), Τζόουνς 31, Παυλοπούλου 2, Χαιριστανίδου, Σωτηρίου, Σταμολάμπρου 7 (1), Θεοδωρομανωλάκη 2, Μπάτσιου.