Παναθηναϊκός AKTOR – Fenerbahce Beko Istanbul 73-57

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 73-57 της Fenerbahce Beko Istanbul στον ημιτελικό του Final Four της Euroleague και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (26/05).

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε το παιχνίδι με μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και έτρεξε σερί 12-0 για να προηγηθεί με το ίδιο σκορ στα πρώτα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά! Το τριφύλλι διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού και στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου και παρά τις προσπάθειες της Fenerbahce Beko Istanbul να πλησιάσει, έκλεισε την περίοδο στο 22-13.

Η Fenerbahce Beko Istanbul μείωσε σε 24-16 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ενώ βρέθηκε στο -6 (24-18) στο 12ο λεπτό. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκλεισαν την απόσταση των δυο ομάδων στους 5 πόντους (36-31) λίγο πριν το ημίχρονο, που έληξε στο 38-36 υπέρ των πράσινων.

Με την επιστροφή από το τέταρτο της ανάπαυλας, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν διαμόρφωσαν το 45-38, με τη Fener να φτάνει και πάλι στο 45-43 στο 24’. Ο Παναθηναϊκός AKTOR κράτησε το κεφάλι στο σκορ και έκανε το 51-45 προτού οι Τούρκοι με δικό τους σερί 4-0 κάνουν 51-50 (27’).

Οι πράσινοι αντέδρασαν και άνοιγαν την τελευταία και καθοριστική περίοδο στο +6 (56-50), ενώ μέχρι στο 32’ ανέβασαν τη διαφορά τους ξανά σε διψήφια επίπεδα (60-50). Στο 38’ ο πίνακας του σκορ έγραψε το 70-55 και ένα λεπτό πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός AKTOR βρισκόταν στο + 16 (73-57), με τον αγώνα να λήγει τελικά με αυτό το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 4, Παπαπέτρου 9 (1), Γκραντ 13 (1), Ναν 14 (3), Λεσόρ 17, Αντετοκούνμπο Γκριγκόνις 6, Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 2.

Fenerbahce Beko (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ, Γουίλμπεκιν 2, Σανλί 7 (1), Παπαγιάννης 3 (1), Χέις-Ντέιβις 14 (2), Μπιμπέροβιτς 4, Πιερ, Γκούντουριτς 10 (2), Ντόρσεϊ 2, Καλάθης 5 (1), Μαντάρ, Σεστίνα 10 (2).