Παναθηναϊκός AKTOR – Maccabi Playtika Tel Aviv 81 – 72

Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 81-72 της Maccabi Playtika Tel Aviv στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς των PlayOffs της Euroleague και προκρίθηκε στο Final 4 του Βερολίνου. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 26 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με την Maccabi Playtika Tel Aviv να προηγείται με 9-4 στο 4’ και τον Παναθηναϊκό AKTOR να απαντά με ένα επιμέρους 4-0 για το 9-8. Στο 6’ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 15-8 και στο επόμενο λεπτό έκαναν το 18-11. Οι πράσινοι μείωσαν σε 21-19 στο 9’, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο 11’ προσπέρασαν με 22-21. Στο 12’ η Maccabi Playtika Tel Aviv πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (24-28), ωστόσο στο 14’ ο Παναθηναϊκός AKTOR ανέκτησε 29-28.

Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ με 41-41. Στο 23’ οι Ισραηλινοί προσπέρασαν με 46-43 με τους πράσινους να παίρνουν τα ηνία με 49-46 στο 24’. Η Maccabi Playtika Tel Aviv προηγήθηκε με 53-49 στο 26’ με το «τριφύλλι» να προσπερνά με 54-53 στο επόμενο λεπτό. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους πράσινους μπροστά στο σκορ με 58-56, ενώ στο 33’ ξέφυγαν με 64-56. Στο 35’ το «τριφύλλι» αποσπάστηκε με διψήφια διαφορά πόντων (68-58) και στο 37’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 73-67. Τελικά, ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε στη νίκη με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 15 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Παπαπέτρου 10 (2/5 τρίποντα), Γκραντ 3 (4 ασίστ), Ναν 26 (6/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 9 (11 ριμπάουντ, 3/14 βολές), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 11 (1/3 τρίποντα), Μήτογλου 3 (7 ριμπάουντ)

Maccabi Playtika Tel Aviv (Κάτας): Κλίβελαντ 2 (2 ριμπάουντ), Γουέμπ 3, Μπράουν 19 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 9 (3/5 τρίποντα), Ριβέρο 8 (4 ριμπάουντ), Κοέν 4 (3 ριμπάουντ), Κοέν 4 (3 ριμπάουντ), Τόμασον, Νίμπο 14 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (3/3 τρίποντα), Κόλσον 4 (3 ριμπάουντ)