European Qualifiers: Ολλανδία-Ελλάδα 3-0

Μακριά από το καλό αγωνιστικό πρόσωπο που είχε δείξει στα παιχνίδια του Ιουνίου, η Εθνική Ομάδα ηττήθηκε 3-0 από την Ολλανδία στο Philips Stadium του Αϊντχόφεν για τον 2ο προκριματικό όμιλο του EURO 2024. Οι Ντε Ρουν στο 17΄, Χάπκο στο 31΄ και Βέγκχορστ στο 39΄ ήταν οι σκόρερ των “οράνιε”, οι οποίοι ισοβαθμούν πλέον στους 6 βαθμούς με την Ελλάδα.

Απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό και πιο έτοιμο αντίπαλο, η Εθνική δέχθηκε τρία γκολ στο α΄ ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο δεν διέθετε τη γνωστή καλή αμυντική της λειτουργία και παρουσίασε αδυναμία στο κράτημα της μπάλας και στην ανάπτυξη. Αν και η Ελλάδα βελτίωσε κάπως την εικόνα της στο β΄ ημίχρονο, δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τους Ολλανδούς, που έκαναν διαχείριση του αγώνα και έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Άγγλος Μάικλ Όλιβερ.

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φλέκεν, Γκερτρούιντα, Βαν Ντάικ, Ακέ (46΄ Ντε Βρι), Ντούμφρις (84΄ Ντε Λινγκ), Ντε Ρουν (65΄ Ρέιντερς), Ντε Γιονγκ (77΄ Βέερμαν), Μπλιντ, Σίμονς, Βέγκχορστ, Χάπκο (65΄ Λανγκ,).

Ελλάδα (Γουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Ρέτσος, Ρότα (70΄ Γιαννούλης), Κουρμπέλης (70΄ Κουλιεράκης), Σιώπης, Μπακασέτας (77΄ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Παυλίδης (73΄ Γιακουμάκης), Μασούρας (70΄ Φούντας).

Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου η Γαλλία νίκησε 2-0 την Ιρλανδία στο Παρκ ντε Πρενς με γκολ των Τσουαμενί στο 19΄ και Τουράμ στο 48΄.