Με γκολ του Τόρες ο ΝΠΣ Βόλος 1-0 τον ΟΦΗ

lifespeed.gr

Α.Χ

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός ο Χοακίν Τόρες  βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, σ’ ένα φοβερό σε θέαμα παιχνίδι, με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, το οποίο απόλαυσαν οι φίλαθλοι στο Πανθεσσαλικό στάδιο.
Το πρώτο ημίχρονο τα είχε όλα, εκτός από το γκολ. Οι φάσεις και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, με το ματς να είναι… ροντέο. Οι «κυανέρυθροι» ήταν εκείνοι που στο πρώτο μέρος είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρουν και δοκάρι με τον Μπαλογιάννη, όμως και ο ΟΦΗ από την πλευρά του είχε δύο τετ α τετ με τον Μάνο, με τον Γκαραβέλη να ενεργεί σωτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος μέχρι το 75’, είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί και δοκάρι με τον Φιγκεϊρέδο στο 50’. Ο Τόρες που μπήκε στο 46’ ως αλλαγή στη θέση του Ζοάο και στο ντεμπούτο με την φανέλα του ΝΠΣ Βόλος στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ στο 75’ με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-0. Στο 76’ ο Νέιρα είχε δοκάρι για να ισοφαρίσει και από εκεί και πέρα οι παίκτες του Χουάν Φεράντο κάνοντας σωστή διαχείριση του παιχνιδιού κατάφεραν να πάρουν την πολύτιμη νίκη με 1-0, τρίτη στο πρωτάθλημα σε τέσσερα παιχνίδια, φτάνοντας τους 9 βαθμούς.

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κόλιας, Μωϋσίδης (Ηπείρου)
Κίτρινες: Μάνος, Κοροβέσης, Μπράουν, Σεμέδο
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Δημόπουλος, Διαμαντής, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (68’ Μαξ), Μουνίθ (74’ Μάντζης), Μυστακίδης, Ζοάο (46’ Τόρες), Γέντρισεκ.
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Σακόρ (56’ Φιγκεϊρέδο), Νάστος, Νέιρα, Μάνος, Σεμέδο, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Μεγιάδο, Κοροβέσης (80’ Βαζ), Μπράουν.