Στο 96' ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ!

lifespeed.gr

Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη.

Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν στην Τούμπα, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα (γκολ, κόκκινες και δοκάρι) και αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, παρά τα δύο γκολ στο ξεκίνημα. Αντίθετα, από το 60’ και μετά το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό, με το φινάλε του να είναι… γκρανκινιολικό.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους «κιτρινόμαυρους» καθώς μόλις στο 4’ ο Ιντέγιε έκανε το 0-1, «παγώνοντας» την Τούμπα. Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Μάτος νίκησε με κεφαλιά τον Κουέστα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στη συνέχεια το παιχνίδι «χάλασε», λόγω των πολλών διακοπών, με τον ΠΑΟΚ να έχει μια ανούσια υπεροχή. Να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Μάτος σκόραρε ξανά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από έλεγχο VAR.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ανήκε στον ΠΑΟΚ, με τον Μίσιτς να μη μπορεί να νικήσει στο 65’ τον Έμαν. Δύο λεπτά αργότερα, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Μάτος αποβλήθηκε αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες. Στο 69’ ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ιντέγιε ενώ στο 71’ η τάξη αποκαταστάθηκε καθώς και ο Σάσα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά αλλά στο 87’ οι «κίτρινοι» κατάφεραν να κάνουν το 1-2 με τον Ματίγια. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Αφού στο 95’ ο Μπίσεσβαρ είχε δοκάρι, στο 96’ ο Μίσιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 γλιτώνοντας την ομάδα του από την ήττα.

Διαιτητής ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτωλοακαρνανίας) και Μπαλτά (Αχαΐας). Τέταρτος ήταν ο Καραντώνης (Ημαθίας).

Κίτρινες: 30’, 67’ Μάτος, 31’ Άκπομ, 62’ Μίσιτς - 18’ Ντιγκινί, 38’, 71’ Σάσα, 64’ Γκάμα, 78’ Ιντέγιε, 85’ Σούντγκρεν, 88’ Ματίγια

Κόκκινες: 67’ Μάτος - 71’ Σάσα

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Ζαμπά (58’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (15’ Λημνιός), Άκπομ (70’ Σφιντέρσκι).

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Κουέστα (46’ Έμαν), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης (86’ Σόουζα), Γκάμα (64’ Λάρσον), Ντιγκινί, Ιντέγιε.