Με σκόρερ τον Μανούσο ο Ατρόμητος νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό

lifespeed.gr

Τα γκόλ στο 1΄και στο 89΄

Με ένα γκολ στο 1ο λεπτό και ένα στο 89ο λεπτό, ο Γιώργος Μανούσος χάρισε στον Ατρόμητο την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Η επιτυχία 2-0 επί του Παναιτωλικού στο Περιστέρι «πέρασε» από το μικροσκόπιο του VAR, καθώς τόσο πρώτο γκολ του Μανούσου με το καλησπέρα στην αναμέτρηση, όσο και στη φάση του γκολ του Μοράρ που δεν μέτρησε για τον Παναιτωλικό σε μια πολύ οριακή φάση, χρειάστηκε εκτεταμένος έλεγχος από τους διαιτητές, μέχρι τις τελικές αποφάσεις του Βρέσκα. Είναι χαρακτηριστική  η ατάκα του προπονητή των φιλουξενουμένων , Λουίς Κάστρο μετά το φινάλε για «αγώνα παρωδία».

Οι παρατεταμένοι έλεγχοι στις φάσεις πρόσθεσαν στο ματς επιπλέον 12 λεπτά και φυσικά άγχος και νεύρα στις δύο πλευρές, ειδικά σε αυτή του Αγρινίου, καθώς ο Παναιτωλικός δεν έχει δει «άσπρη μέρα» στο πρωτάθλημα της Λίγκας 1 , με πέντε ήττες σε ισάριθμες  παρουσίες από την πρεμιέρα .

Ο Ατρόμητος με τη νίκη αυτή παίρνει ηρεμία και χρόνο για τη συνέχεια . Ας όψεται ο Μανούσος…με την εκτελεστική δεινότητα έκανε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο πρώτο λεπτό, μετά από εξαιρετική  μπαλιά του Ούμπιντες και «σφράγισε»  την κυριότητα των βαθμών με το 2-0 στο 89’ πάλι με σουτ πλάγια στην περιοχή, γκολ για το οποίο ευθύνεται ο τερματοφύλακας Κνετ .

Κομβική στιγμή για τον αγώνα ήταν η φάση στο 71ο λεπτό. Ο Μοράρ, έστειλνε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι . Μετά από πολύ ώρα το γκολ δεν μέτρησε. Ο  διαιτητής χρειάστηκε πολλά λεπτά για να καταλήξει σε απόφαση με τη βοήθεια του VAR, καθώς  μάλλον θεώρησε πως όχι ο Μοράρ, αλλά ο Γιοβάνοβιτς που ήταν εκτεθειμένος επηρέαζε τη φάση .

Στο 19ο λεπτό ο Γούτας «σημάδεψε» με κεφαλιά το δοκάρι του Κνετ και γενικώς ο Ατρόμητος ήταν αποτελεσματικός σε σχέση με τον Παναιτωλικό που «φλυαρούσε» στο ματς έχοντας κατοχή μπάλας αλλά όχι ουσία. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιοβάνοβιτς  σε μια φάση που για άλλη μια φορά χρειάστηκε να ξεκαθαρίσει από τις οθόνες του VAR, καθώς ορθά δόθηκε φάουλ κι όχι πέναλτυ εις βάρος του Παναιτωλικού

Πολυτιμότερος παίκτης στον αγωνιστικό χώρο ο σκόρερ Μανούσος, που καλυψε και με το παραπάνω την απουσία του Βέλλιου.

Στους διαιτητές προέκυψαν οριακές φάσεις, ωστόσο πήραν σωστές αποφάσεις, αν κι αργούσαν πολύ στο να καταλήξουν.

Κόκκινη : Γιοβάνοβιτς ( Παναιτωλικός)

Κίτρινες : Ρισβάνης, Κατσάνης , Μπαένα (Ατρόμητος),Αριγιμπι , Μπιάι ,Μαλής, Γιοβάνοβιτς (Παναιτωλικός)

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας), Βοηθοί: Βασιλόπουλος (Έβρου), Δημόπουλος (Φλώρινας), 4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), VAR: Κουμπαράκης (Θράκης), AVAR: Τζιώτζιος (Θράκης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Κιβρακίδης, Κατράνης, Ρισβάνης, Γούτας, Χαρίσης, Μπαένα, Νταβιώτης, Ρόσα (63’ Μάντσον), Ούμπιδες (79’ Ανδρούτσος), Μανούσος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Λουίς Κάστρο): Κνετ, Μπαλμπί, Λουσέρο, Μιμίτο (90+1’ Καββαδίας), Μάλης, Ντίαζ (61’ Ρομάν), Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Μοράρ, Αριγίμπι, Nτάλτσιο.