Η Ένωση, πέρασε με 2-0 τον ΟΦΗ και ξέφυγε του ΠΑΟΚ 2 βαθμούς...

lifespeed.gr

A.X.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με Λιβάγια και Βέρντε, η Ένωση στο «Γεντί Κουλέ» και διεκδηκεί το δεύτερο εισιτήριο που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της ερχόμενης περιόδου.

Μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες με Αλμπάνη (8') και Ολιβέιρα (21', 31') για να ανοίξουν το σκορ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στη συνέχεια χωρίς καμία τελική προσπάθεια. Η ΑΕΚ στο 42' μετά από σεντρα ασιστ του Λόπες ο Λιβάγια με κεφάλια έκανε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, οι Κρητικοί πλησίασαν στην ισοφάριση αλλά ο «κεραυνός» του Φιγκεϊρέδο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ορεξάτοι και στο δεύτερο μέρος, είχαν δύο καλά σουτ με τον Μάνταλο (46', 48') και στο 65' διπλασίασαν τα τέρματά τους. Συγκεκριμένα, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Βέρντε με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-2. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, με την ΑΕΚ να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και να μην κινδυνεύει πέρα από ένα σουτ του Στάικου στο 85' που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Μπάρκας.

Ο Σιμάνσκι και ο Κρίστιτσιτς οι καλλίτεροι γιατην ΑΕΚ ενώ για τον ΟΦΗ ήταν ο Μαρινάκης.

Διαιτητής ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας), με βοηθούς τους Δημητριάδη (Μακεδονίας) και Σαμοΐλη (Αθηνών). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας) και AVAR ο Χριστακόγλου (Χαλκιδικής). Τέταρτος ήταν ο Τσαγκαράκης (Χανίων).

Κίτρινες: 45' Μαρινάκης, 63' Νέιρα, 73' Κουτρουμπής - 45' Λιβάγια, 45+2' Ολιβέιρα, 52' Κρίστιτσιτς, 60' Σιμάνσκι, 79' Σβάρνας (εκτός γηπέδου), 90+5' Αραούχο

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μαρινάκης, Κουτρουμπής (79' Νάστος), Γιαννούλης, Κοροβέσης (87' Δεληγιαννίδης), Σακόρ (67' Στάικος), Μεγιάδο, Μάνος (67' Βαζ), Σεμέντο (79' Νοικοκυράκης), Νέιρα, Φιγκεϊρέδο.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Αλμπάνης (60' Βέρντε), Λιβάγια (86' Σβάρνας), Μάνταλος (86' Σαμπανάτζοβιτς), Ολιβέιρα (75' Αραούχο).