Κακή η ΑΕΚ και ήττα με 0-3 από τη Ζόρια στο ΟΑΚΑ

lifespeed.gr

Α.Χ

Η Ένωση «πλήρωσε» με ταπεινωτικό τρόπο την άθλια εμφάνιση της και ηττήθηκε με 0-3 από τη Ζόρια στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και μέχρι το 15’ ήταν κυρίαρχοι δείχνοντας ότι θέλουν - μπορούν να πάρουν το ματς.

Η συνέχεια, ωστόσο, ήταν απογοητευτική… Η ορμή πήρε περίπατο και η Ζόρια όχι απλά έκλεισε διαδρόμους και εγκλώβισε τους γηπεδούχους, αλλά πήρε μέτρα στο χώρο του κέντρου και σταδιακά πήρε θάρρος επιχειρώντας να βγει στην κόντρα.

Η εικόνα της ΑΕΚ στο τέλος του α’ ημιχρόνου οδηγούσε στο να… πονάνε τα μάτια όσων την παρακολουθούσαν και «φώναζε» ότι μεσοεπιθετικά έχει προβλήματα.

Mε την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ανατράπηκαν τα πάντα! Η Ζόρια έκανε την καλύτερη φάση του ματς στο 47΄ με το σουτ του Γιουρτσένκο να περνά ελάχιστα άουτ και δευτερόλεπτα αργότερα βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Σάκχοφ διεκδίκησε απρόσεκτα τη μπάλα στον αέρα από τον Ιβανισένια και τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα η οποία ήταν η δεύτερη.

Ξαφνικά, η ΑΕΚ βρέθηκε «μπλεγμένη», το ίδιο και ο Καρέρα από τη στιγμή που αποφάσισε να μην διαφοροποιήσει το δυσλειτουργικό 3-5-2 στο ημίχρονο.

Στο 53΄ ο Σεβτσένκο απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Τάνκοβιτς έξω από την περιοχή στη μοναδική αξιόλογη στιγμή για τους γηπεδούχους στα πρώτα 60 λεπτά του παιχνιδιού. Και στο 61΄ ήλθε η ψυχρολουσία. Από σέντρα του Τσιγκάνικς και κακή έξοδο του Αθανασιάδη, η μπάλα κατέληξε «συστημένη» στα πόδια του Χρόμοφ ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Στο 68΄ από... στραβοκλωτσιά του Σβάρνα, παραλίγο να ισοφαρίσει η ΑΕΚ καθώς η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι αλλαγές του Καρέρα περισσότερο βραχυκύκλωσαν παρά βοήθησαν, καθώς η ΑΕΚ έμεινε χωρίς εξτρέμ (Ανσαριφάρντ αντί Τάνκοβιτς) και δεξιό μπακ (Γαλανόπουλος αντί Μπακάκη) και το ματς κρίθηκε στο 75΄ όταν ο Καμπάεφ έκανε... βόλτα στο ύψος της περιοχής και με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ έγραψε το 0-2.

Κι όμως η τραγωδία δεν είχε ακόμα ολοκληρωθεί. Στο 86΄ ο Γιουρτσένκο διαμόρφωσε το τελικό σκορ με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Λούνοφ σε ανατροπή του από τον Γαλανόπουλο.

Καλή  η διαιτησία του Αγκάγεφ (Αζερμπαϊτζάν). Βοηθοί: Ζεϊνάλοφ (Αζερμπαϊτζάν), Αμιράλι (Αζερμπαϊτζάν). 4ος: Μαμάντοφ (Αζερμπαϊτζάν).

Κόκκινη: 49’ Σάκχοφ (δεύτερη κίτρινη).

Κίτρινες: 43’ Σάκχοφ, 50’ Τάνκοβιτς, 55’ Σιμόες, 70΄ Σβάρνας - 50’ Ιβανισένια

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Αθανασιάδης, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Σβάρνας (82' Βασιλαντωνόπουλος), Ινσούα, Μπακάκης (65' Γαλανόπουλος), Σιμόες (87' Μαχαίρας), Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Τάνκοβιτς (65' Ανσαριφάρντ), Λιβάγια.

ΖΟΡΙΑ (Βίκτορ Σκρίπνικ): Σεφτσένκο, Τσίγκανικς, Χάνα, Βέρνιντουμπ, Φαβόροφ, Ιβανισένια, Γιουρτσένκο (88' Πέροβιτς), Κοτσέρχιν (82' Λούνοφ), Χρόμοφ (88' Σαγιαντμανές), Καμπάγεφ (88' Χριν), Γκλάντκι (63' Ναζαρίνα).