Ατρόμητος - Άρης 2-2

lifespeed.gr

Α.Χ.

Ατρόμητος και Άρης μοιράστηκαν από ένα βαθμό στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής και η οποία ολοκληρώθηκε ισόπαλη 2-2.

Ύστερα από ένα μέτριο προς κακό παιχνίδι  στο Περιστέρι, στο 35ο λεπτό ο Ρόουζ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πέναλτι, Ο Μανούσος άνοιξε το σκορ ξεγελώντας τον Σιαμπάνη από τα 11 βήματα κάνοντας το 1-0

Νωρίς στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου (51΄) οι γηπεδούχοι διπλασίασαν με έξοχη ατομική ενέργεια του Μουνίθ με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, χάρις στην οποία ο Ατρόμητος έκανε το 2-0.

Το παιχνίδι φαινόταν να έχει γείρει οριστικά προς την ομάδα των δυτικών προαστίων, αλλά η άμεση αντίδραση του Άρη που μείωσε γρήγορα με πλασέ του Κάτσε στο 61΄, έδωσε στους «κίτρινους» ψυχολογία και αύξησε τα ψυχικά αποθέματά τους.

Στο 81ο λεπτό ο Άρης κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Μετά από μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια ο Μανσίνι γύρισε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Σάσα με σουτ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Μαυρουδή και τον Παπαδάκη, αμφότεροι του Συνδέσμου Ηρακλείου. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας και βοηθός ο Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 40' Γκαλβάο, 50' Τομάσεβιτς, 78' Χαρίσης, 89' Ρισβάνης - 30Ρόουζ.

Kόκκινες: 35' Ρόουζ.

Ατρόμητος (Ντ. Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκαλβάο, Ρισβάνης, Γούτας, Γκάλο, Τομάσεβιτς (72΄ Κιβρακίδης), Νάτσος, Χαρίσης, Μουνίθ (72΄ Χριστοδουλόπουλος), Ενσικουλού, Μανούσος (72΄ Κωτσόπουλος)

Άρης (Ακ. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα (59΄ Κάτσε), Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (42΄ Μπεναλουάν), Ματέο (59΄ Σίλβα), Μπερτόλιο (76΄ Μανσίνι), Μάνος (76΄ Λόπεθ)