Ο ΠΑΟΚ πήρε την ισοπαλία στο 95 με πέναλτι του  Αντελίνο Βιερίνια  1-1

lifespeed.gr

Α.Χ.

Η ΑΕΛ κρατούσε το 1-0  έως το 95΄ όταν ο Αντελίνο Βιερίνια ισοφάρισε από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι το γκολ του Πινακά, διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 1.

Ο ΠΑΟΚ έχασεπολές ευκαιρίες, η ΑΕΛ εφάρμοσε το νόμο του ποδοσφαίρου με τη γκολάρα του Πινακά αλλά Σβιντέρσκι-Βιεϊρίνια «έσωσαν» την ισοπαλία (1 – 1) με πέναλτι στο 90’+6′ που κρατά την ΑΕΛ κοντά στην ουρά της βαθμολογίας.

Στο δεύτερο 45λεπτο όμως, ανταμείφθηκαν για την υπομονή τους και πατώντας πάνω στην αναποτελεσματικότητα του ΠΑΟΚ, «εκτέλεσαν» τους φιλοξενούμενους με τον Πινακά στην πρώτη τους τελική προσπάθεια μέσα στα καρέ του Πασχαλάκη.

Οι «ασπρόμαυροι», αν και δυσκολεύτηκαν να βρουν τα πατήματά τους και να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, πραγματοποιώντας ένα νωθρό ξεκίνημα, στρίμωξαν επιθετικά την ΑΕΛ, καταγράφοντας σπουδαίες ευκαιρίες ως απόρροια της υπεροχής τους στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να «εκμεταλλευτεί» τον Μουργκ σε ένα πιο δημιουργικό ρόλο σε συνδυασμό με την ταχύτηκα και την «έκρηξη» των Ζίβκοβιτς – Τζόλη αλλά χωρίς αποτέλεσμα, κάτι που λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίο ως προς την εξέλιξη και έκβαση του ματς.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο από εκεί που το άφησε, κάνοντας αίσθηση στα καρέ του Νάγκι, ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα ήταν σαφές πως ο ΠΑΟΚ λειτουργούσε υπό πίεση και με μεγάλη νευρικότητα στο παιχνίδι του, αδυνατώντας να βρει το καθαρό μυαλό να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου. Απεναντίας, η ΑΕΛ φάνηκε σαφώς πιο αποτελεσματική από τον αντίπαλο της και τιμώρησε σκληρά τον ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Πινακά στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης με ένα εξαιρετικής ομορφιάς γκολ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Κωσταρά του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας και τον Τζιουβάρα του Συνδέσμου Κοζάνης. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Mανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας και βοηθός ο Κωνσταντίνου του Συνδέσμου Πρέβεζας/Λευκάδας.

Κίτρινες: 55' Φίλιπ, 83' Πινακάς, 90' Μπέρτος - 88' Ίνγκασον, 90'+7 Bαρέλα.

Οι Συνθέσεις

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Μπέρτος, Ζίζιτς, Φίλιπ, Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς (71′ Γκοτζαμανίδης), Πινακάς (83′ Γλυνός), Νικολιάς (83′ Νούνιτς), Τρούγιτς (53′ Πλατέλλας).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Βιερίνια, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Αουγκούστο (82′ Σβαμπ), Ελ Καντουρί, Μουργκ (87′ Τσόλακ), Ζίφκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρτσκι.