Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με ανατροπή 3-1 του πολύ καλού Βόλου

lifespeed.gr

Κ.Μ

Ο ΠΑΟΚ στα πρώτα 20 λεπά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από την ομαδα του  Βόλου με αποτέλεσμα ο Βόλος να ανοίξει το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Κιάκο μετά από μια αναστάτωση στην άμυνα του ΠΑΟΚ ο Κιάκος σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει στον Κρέσπο και να καταλήγει στα δίχτυα.
Ο Πασχαλάκη μετά από 4 λεπτά  είπε όχι σε τετ α τετ με Δουβίκα και σουτ του Ρενάτο  κρατώντας το 0-1
Ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον Τζόλη λίγο μετά, με τον Κλέιμαν να διώχνει δύσκολα το σουτ που επιχείρησε

Στο 28' ο Ριένστρα έκανε χέρι στην περιοχή, με τον Τζήλο να βλέπει την παράβαση και με την βοήθεια του  VAR και ο Σβαμπ εκτέλεσε  το πέναλτι κι έστειλε την μπάλα  στη γωνία για το 1-1.
Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς κάποια άλλη μεγάλη φάση για τις δύο ομάδες, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, σε ένα συνολικά κακό -για τον ΠΑΟΚ- ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πάμπλο Γκαρσία προσπαθώντας να διορθώσει το κακό κέντρο του ΠΑΟΚ πέρασε στο παιχνίδι τους Βιεϊρίνια και Καντουρί αντί των Περέιρα και Εσίτι.
Στο 51’ ο Τζόλης και το ΒΑΡ χαρίστηκαν στον  Βιεϊρίνια  για το εκτός φάσης χτύπημά του στον Περέα μη δείχνοντας την 2η κίτρινη κάρτα.
Στο 56' το σουτ του Ουάρντα πέρασε  δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βόλου και ο Βόλος να απαντά  με τον Ρενάτο να σουτάρει άουτ από πλάγια θέση.
Στο 65' μετά από μία εκτέλεση κόρνερ, ο Σφιντέρσκι έκανε ανάποδη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και τον Ίνγκασον  από κοντά έστειλε την μπάλα με κεφαλιά να την στέλνει στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1.
Ο Γκαρσία έκανε δύο ακόμη αλλαγές, με τον Κρμέντσικ να μπαίνει στο παιχνίδι στο 68ο λεπτό και δύο λεπτά μετά, να αγγίζει το πρώτο του γκολ, αλλά ο Κλέιμαν ήταν σε ετοιμότητα.
Στο 82ο λεπτό Κρμέντσικ  βγήκε μόνος του απέναντι από τον Κλέιμαν και πλάσαρε για το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ, με τον ίδιο να σημειώνει του πρώτο του γκολ για τον ΠΑΟΚ.
Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε από το σημερινό παιχνίδι, έστω κι αν έβαλε δύσκολα στον εαυτό και πλέον, στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη  στην Τούμπα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τζήλος (Λάρισας), με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτ/νιας) και Χριστακόγλου (Χαλκιδικής). Τέταρτος ήταν ο Μαλουτάς (Ημαθίας).

Στο VAR ο Μανούχος (Αργολίδας), ενώ AVAR ήταν ο Μπαλτάς (Αχαΐας).

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα (46’ Βιεϊρίνια), Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Ουάρντα (85’ Αουγκούστο), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (78’ Μουργκ), Σφιντέρσκι (67’ Κρμέντσικ).

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Γκρίλο (86’ Ντεντάκης), Ριένστρα, Κιάκος (67’ Μαρτίνες), Ρενάτο, Μπαρτόλο, Δουβίκας, Περέα (64’ Νίνης).