Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Mε γκολ του Μπαράλες ο ΑΣΤΕΡΡΑΣ επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 1-0

lifespeed.gr

Α.Χ.

Στα 45΄πρώτα λεπτά ο  ΑΣΤΕΡΑΣ είχε την υπεροχή και η ΑΕΛ την ευκαιρία να κάνει το 0-1

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, είχαν τον έλεγχο, κυκλοφορούσαν την μπάλα αλλά τους έλειψε η μεγάλη φάση.

Στο 23' το σουτ του Κώτσιρα κόντραρε στον Σουάρεθ.

Ο Κρέσπι, απείλησε στο 38' με την κεφαλιά του όμως να φεύγει άουτ.

Στο 44', ο Μιλοσάβλιεβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος του πέναλτι μετά από πάσα του Νικολιά, γύρισε το σώμα του, σούταρε, αλλά ο Τσιφτσής έδιωξε.

Ετσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε χωρίς σκορ.

Το δεύτερο μέρος είχε καλύτερο ρυθμό σε σχέση με το πρώτο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και μάλιστα έφτασαν στο γκολ με - ποιον άλλον - τον Χερόνιμο Μπαράλες.

Ο Μπαράλες με εξ' επαφής πλασέ στην παράλληλη σέντρα από αριστερά του Φεδερίκο Άλβαρες βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και άνοιξε το σκορ στο 60'.

Το επόμενο 20λεπτο δεν είχε φάσεις, με τους κιτρινομπλέ να ελέγχουν το ματς και να μην αφήνουν στον αντίπαλο να φτάνει στην εστία τους.

Μάλιστα, στο 88', θα μπορούσε να γίνει και το 2-0 με τον Λουίς Φερνάντεθ όμως να μην τελειώνει τη φάση ύστερα από ωραία σέντρα του Αλί Μπαμπά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Νατσιόπουλο (Μακεδονίας), Τέταρτος ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας), VAR ο Ευαγγέλου (Αθηνών) και AVAR ήταν ο Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής)

Kίτρινες: 47’ Μιχαήλ, 65’ Ντουρμισάι, 69’ Ηλιάδης, 69’ Κώτσιρας, 73’ Μπαράλες, 79’ Σουάρεθ, 80’ Ζίσιτς

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας (90+2’ Γκαρσία), Άλβαρες, Καστάνιο, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (83' Αλί Μπαμπά), Ριέρα (46' Λουίς Φερνάντεθ), Κρέσπι (46' Καπίγια), Μπαράλες.

ΑΕΛ (Φέστα): Μπάγιτς, Μπέρτος (66' Ακούνια), Τσόσιτς, Ζίζιτς, Μιχαήλ, Καρανίκας, Μιλοσάβλεβιτς, Ηλιάδης (87' Σπαρβ), Κολομπίνο (74' Πινακάς), Νικολιάς, Ντουρμισάι (74' Νούνιτς).