Ο Ολυμπιακός συνεχίζει το ευρωπαϊκό του όνειρο, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της PSV.

lifespeed.gr

Α.Χ

Οι Ολλανδοί κατάφεραν να προηγηθούν με δύο γκολ του Ζάχαβι, όμως η «χρυσή» αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς έστειλε τον  Ολυμπιακό  στην επόμενη φάση. Δύο δοκάρια για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο με Καμαρά και Φορτούνη.

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που προσπαθούσε από το πρώτο λεπτό να παίξει ορθολογικό ποδόσφαιρο, αναπτυσσόμενος από τα άκρα. Οι γηπεδούχοι επεδίωκαν να παίξουν γρήγορα, και να πιάσουν απροετοίμαστη την άμυνα του Ολυμπιακού. Οι Ολλανδοί την πρώτη τους τελική την έκαναν στο 10’ από φάση που ξεκίνησε από οφσάιντ. Ο Θρύλος απάντησε στο 16’, με την κεφαλιά του Ελ Αραμπί να είναι άστοχη για λίγα εκατοστά. Στο 21’ ο Μπα με τάκλιν δεν επέτρεψε στον Μαλέν να στείλει την μπάλα προς το τέρμα, ωστόσο στο 23’ η PSV πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Ζάχαβι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τόμας.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον Ολυμπιακό να «χτίζει» με υπομονή τις επιθέσεις του και στο 31’ θα μπορούσε να είχε φτάσει στην ισοφάριση με τον Μπρούμα να ξεφεύγει ωραία από τον αντίπαλό του, όμως το σουτ του κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος, ξανά από στημένη φάση. Συγκεκριμένα, ο Ζάχαβι με φάουλ στο 44’ έκανε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές από την ομάδα μας, με τους Μασούρα, Φορτούνη να παίρνουν τη θέση των Μπουχαλάκη και Βαλμπουενά, αντίστοιχα. Με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, ήρθε και το πρώτο σουτ. Ο Καμαρά βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, επιχείρησε το βολέ στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι, το οποίο στο 50’ «σταμάτησε» το νέο σουτ του άσου του Ολυμπιακού.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς πίεζε, με τους αντιπάλους να είναι κλεισμένοι πίσω, έχοντας κοντά τις γραμμές τους. Τα λεπτά περνούσαν με την ομάδα  του  Ολυμπιακού να είναι καλύτερη και να κυνηγάει το γκολ. Στο 78’ ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, με το δοκάρι να στερεί από τον Θρύλο και πάλι το 2-1. Στο επόμενο λεπτό οι Ανδρούτσος και Χασάν μπήκαν αντί των Λαλά και Μπρούμα.

Οι αλλαγές απέδωσαν καρπούς και ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ που άξιζε στο 89΄. Ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να στείλει αρχικά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτό το έκανε σε δεύτερο χρόνο ο Χασάν, ο οποίος χάρισε στον Θρύλο την πρόκριση στους «16»

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γάλλος Τουρπέν με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντανός και Γκρινγκορέ. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Γάλλος Μπρισάρ και βοηθός ο συμπατριώτης του Βιλί.

Κίτρινες: 3' Μαξ, 84' Μάλεν - 51' Μασούρας, 78' Λαλά.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Ρόγκερ Σμιντ): Εμβογκό, Τέζε, Μποσκαρλί, Φιργκέφερ, Ντάμφρις, Ροζάριο, Τόμας (90' Φερτέσεν), Γκέτσε (90' Μάουρο Ζούνιορ), Μαξ, Ζάχαβι, Μάλεν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά (79' Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Μπα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46' Μασούρας), Καμαρά, Βαλμπουενά (46' Φορτούνης), Μπρούμα (79' Χασάν), Ελ Αραμπί (90' Παπασταθόπουλος).