Οι «πράσινοι» των πολλών προβλημάτων κέρδισαν 1-0 την ΑΕΚ με πέναλτι του Λέτο

lifespeed.gr

Δοκάρι ο Μολέδο

Ο Πανθηνασικος κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Δεν ήταν εύκολο για τον Μαρίνο Ουζουνίδη και τους παίκτες του να παίξουν καλά και να βγάλουν φάσεις, αλλά το σημαντικό για εκείνους είναι πως πήραν το τρίποντο.

Χουλτ και Μολέδο έκαναν καλό ματς, ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος μίλησε όταν έπρεπε, ενώ έτρεξαν πολύ και οι Ζέκα και Κουρμπέλης χωρίς να πάρουν όλες τις μονομαχίες βέβαια. Οι «πράσινοι» ήταν διαβασμένοι, είχαν πλάνο και αυτό τους βγήκε, ενώ μπορούν να χαμογελούν για τον νεαρό Χατζηγιοβάννη, ο οποίος κέρδισε το πέναλτι και είχε κάποιες ακόμη καλές ενέργειες.

Όσο για την ΑΕΚ, με αυτή την ήττα γίνεται δύσκολο πλέον το έργο της για πρωτιά και προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν έβγαλε καμία αντίδραση μετά το γκολ που δέχτηκε, ενώ για ένα ακόμη ματς δεν είχε σε καλή μέρα τον Αραούχο. Ο Μανόλο Χιμένεθ ρίσκαρε, αλλά μάλλον μπέρδεψε την ομάδα του καλύτερος παίκτης της οποίας ήταν με διαφορά ο Βράνιες. Αρκετά τα ανεβάσματα των Ντίντακ και Γκάλο, θετικός ο Γιόχανσον.

Κλειστό ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Για τον Παναθηναϊκό αυτή ήταν και η μόνη επιλογή από τη στιγμή που δεν είχε λύσεις μεσοεπιθετικά και του ήταν πολύ δύσκολο να απειλήσει. Λέτο και Κλωναρίδης έπρεπε να πάρουν πάνω τους κάποιες προσπάθειες, όμως, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν τα κατάφεραν. Ο στόχος ήταν το... μισό μηδέν και αυτό φάνηκε.

Η ΑΕΚ από την πλευρά της δεν είχε αμυντικά προβλήματα, οι γραμμές της είχαν καλές αποστάσεις και ήλεγχε το ματς. Με τον Της έλειπε, όμως, το κάτι παραπάνω προκειμένου να γίνει απειλητική. Προσπαθούσε από τα πλάγια με τα ανεβάσματα των Ντίντακ και Γκάλο, αλλά συνήθως οι σέντρες τους δεν είχαν αποδέκτη κάποιον συμπαίκτη τους.

Υπήρξαν στιγμές που ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγει στην κόντρα κυρίως με τους γρήγορους Κλωναρίδη και Χατζηγιοβάννη, αλλά δεν είχαν καλή τελική επιλογή οι «πράσινοι», οι οποίοι πάντως στο 30' άγγιξαν το γκολ με τον Μολέδο να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι με κεφαλιά. Στην εξέλιξη της ίδιας φάσης ο Χριστοδουλόπουλος σε τετ α τετ νικήθηκε από τον Βλαχοδήμο.

Η καλή στιγμή της ΑΕΚ φάνηκε να της δίνει ψυχολογία και στα επόμενα λεπτά οι παίκτες της κέρδισαν μέτρα. Δυσκόλεψαν πολύ τον Παναθηναϊκό στο να αλλάξει την μπάλα και είχαν μία ακόμη καλή στιγμή με τον Μάνταλο. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πρόβλημα στην τελική επιλογή.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, το οποίο δεν είχε και πάλι ρυθμό. Οι δύο ομάδες πρόσεχαν πολύ τα μετόπισθεν προκειμένου να μη δεχτούν γκολ, αλλά τελικά το λάθος έγινε στο 60'. Ο Γκάλο έκανε χέρι, ο Ζαχαριάδης έδειξε βούλα και ο Λέτο δύο λεπτά μετά άνοιξε το σκορ.

Η ΑΕΚ ήταν αναγκασμένη στη συνέχεια να ρισκάρει και έτσι ο Χιμένεθ έριξε στο ματς τον Αλμέιδα αντί του Αϊντάρεβιτς θέλοντας να εκμεταλλευτεί και την ικανότητά του στον αέρα. Άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας του ο Ισπανός, έπαιζε με δύο φορ και στη συνέχεια έβαλε και τον Μπακασέτα. Φουλ επίθεση, δηλαδή για να έρθει το γκολ.

Οι γραμμές της ΑΕΚ άνοιξαν, οι χώροι ήταν συνεχώς και περισσότεροι και γι' αυτό ο Ουζουνίδης έβαλε στο ματς τον Π. Βλαχοδήμο προκειμένου να δημιουργήσει προβλήματα με την ταχύτητά του. Στη συνέχεια για να φρεσκάρει τον Παναθηναϊκό πέρασε και τον Μολίνς ζητώντας από εκείνον να πιέζει και όσο μπορούσε.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ ανέβασε την πίεσή της και το «τριφύλλι« αμύνθηκε μαζικά προκειμένου να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Το ματς έγινε άναρχο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ένα γέμισμα μετά το άλλο, αλλά αυτό δεν είχε αποτέλεσμα και έτσι δεν απέφυγαν την ήττα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), βοηθοί του οι Δημητριάδης (Μακεδονίας) και Κούλα (Ξάνθης), ενώ τέταρτος ο Μπλάνας (Μεσσηνίας)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάννης, Λουντ (79' λ. τρ Ρέις), Κλωναρίδης (65' Π. Βλαχοδήμος), Λέτο (70' Μολίνς).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (64' Αλμέιδα), Γαλανόπουλος (75' Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (71' Ροντρίγκες), Μάνταλος, Αραούχο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΠΑΟΚ 8*

2. ΑΕΚ 6

3. Παναθηναϊκός 5*

4. Πανιώνιος 4

Οι δύο ομάδες έχουν ματς λιγότερο, αυτό της Λεωφόρου για το οποίο θα αποφασίσει η αθλητική δικαιοσύνη