Ο Ολυμπιακός νίκησε την πολύ καλή Λαμία με 1- 0. Κακή η διαιτησία.....

lifespeed.gr

Λάθος η αποβολή του Μίλιτς

Δεν είναι εύκολο να επιστρέφεις στην πραγματικότητα του ελληνικού πρωταθλήματος μετά από μία επιτυχία στην Ευρώπη, όπως η πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, και αυτό επιβεβαιώθηκε και το βράδυ του Σαββάτου.

Ο Ολυμπιακός δεν έπεσε στην παγίδα και αυτό είναι το σημαντικό για εκείνον. Έστω και δύσκολα κέρδισε με 1-0 τη Λαμία στο Περιστέρι και πηγαίνει στη διακοπή του πρωταθλήματος έχοντας πετύχει τον στόχο του, μετρώντας δηλαδή δύο νίκες σε ισάριθμα ματς.

Ήταν εμφανές πως οι Πειραιώτες μπήκαν στο ματς με στόχο να βρουν ένα γκολ και να διαχειριστούν στη συνέχεια το αποτέλεσμα και κάπως έτσι έγινε. Το γκολ το βρήκαν με το πέναλτι του Φορτούνη και στη συνέχεια κράτησαν το μηδέν. Δεν ήταν σε καλή μέρα δημιουργικά οι περισσότεροι παίκτες του Μπέσνικ Χάσι, αλλά αυτό δεν κόστισε.

Πολύ καλή εμφάνιση τηρουμένων των αναλογιών για τους Φθιώτες, οι οποίοι κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλό τους και θα μπορούσαν με λίγη τύχη να έχουν πάρει και τον βαθμό. Δοκάρι είχε ο Βουό, ενώ μία πολύ καλή στιγμή είχε στα πρώτα λεπτά ο Πίτι. Ο Ισπανός, πάντως, έκανε κάποιες κακές επιλογές στο ματς. Εξαιρετικός ο Μπλάζιτς, που κινούσε τα νήματα, θετικός ο Όμο, ενώ έδωσε πνοή ο Βάντερσον με την αλλαγή του. Ο Βραζιλιάνος κέρδισε και την αποβολή του Μίλιτς στο 70'.

Ρόλο πρωταγωνιστή από τα πρώτα λεπτά ήθελε να έχει ο Ολυμπιακός, ο οποίος μπήκε στο ματς για να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βρει διαδρόμους. Ωστόσο, ήταν η Λαμία εκείνη που έχασε τη πρώτη καλή στιγμή με τον Πίτι, ενώ είχε άλλη μία στη συνέχεια με τον Μπλάζιτς.

Μετά το πρώτο τέταρτο, πάντως, παρά τη διάθεση που είχαν οι «κυανόλευκοι», ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα ολοκληρωτικά αρχίζοντας να ανεβάζει στροφές. Απείλησε με Μπεν και Φορτούνη και στο 28' ο Πάρντο κέρδισε πέναλτι από τον Αναστασιάδη. Ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση ένα λεπτό μετά και άνοιξε το σκορ.

Έχοντας πάρει το προβάδισμα, ήταν εύκολο για τον Ολυμπιακό να κοντρολάρει το ματς και να μη δώσει εύκολα διαδρόμους. Οι παίκτες του πατούσαν καλά στον άξονα, έκλεισαν τον Μπλάζιτς και ο μοναδικός τρόπος για να απειλήσει η Λαμία στη συνέχεια ήταν να τα πλάγια του Παντελιάδη.

Από ένα εξ αυτών είχε την καλύτερή της στιγμή στο 35' με τον Βουό να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά. Οκτώ λεπτά μετά ήταν ο Όμο που αστόχησε από πλάγιο του Παντελιάδη. Ωστόσο, το μεγάλο πρόβλημα για τους Φθιώτες ήταν ότι δεν μπορούσαν σε ροή αγώνα να βγάλουν φάση στους Πειραιώτες, οι οποίοι έκαναν διαχείριση.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάει σβηστά το ματς και στο μεγαλύτερο μέρος του τα κατάφερε. Μπορεί ο Χάσι να ζητούσε το δεύτερο γκολ για να κλειδώσει το τρίποντο, όμως, οι παίκτες του δεν έβγαζαν φρεσκάδα. Ακόμη κι έτσι στο 59' έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Μαρίν.

Κάπου εκεί άρχισαν και οι πρώτες παρεμβάσεις των δύο προπονητών. Ο Τεννές έριξε στο ματς τον Βάντερσον για να έχει έναν εξτρέμ που πηγαίνει στο ένας μ' έναν, ενώ ο Χάσι τον Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός φάνηκε περισσότερο από τον Μπεν αφού με το που μπήκε λίγο έλειψε να σκοράρει. Ωστόσο, ο Ασίγκμπα έδιωξε στο 67' το πλασέ του λίγο πριν τη γραμμή.

Τρία λεπτά μετά ο Βάντερσον πήρε τη δεύτερη κίτρινη του Μίλιτς και έτσι για 20' συν τις καθυστερήσεις οι Φθιώτες είχαν τη δυνατότητα να παίξουν με παίκτη παραπάνω. Δεν μπορούσαν, όμως, να το εκμεταλλευτούν και ουσιαστικά απείλησαν μόλις μία φορά με κεφαλιά του Βουό στο 72'.

Προς το φινάλε του ματς η Λαμία προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά φαινόταν ότι κάτι της έλειπε. Δεν υπήρχε ο παίκτης που θα περάσει μία κάθετη ή θα κάνει μία ντρίμπλα με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να διατηρήσει χωρίς ιδιαίτερο άγχος το μηδέν στα μετόπισθεν.

Κακή η διαιτησία του Κατσικογιάννης και των  βοηθό του οι Αλεξέα και Βλάσσης.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης (64' Κουτρομάνος), Κουκόλης (85' Μπουλούλης), Αναστασιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι, Βασιλαντωνόπουλος (55' Βάντερσον), Ακόστα, Βουό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Kαπίνο, Ελαμπντελαουί, Μίλιτς, Ρομαό, Ρέτσος, Οφόε, Ζιλέ, Πάρντο, Μάριν (74' Φιγκέιρας), Φορτούνης (79' Σεμπά), Μπεν (64' Ανσαριφάρντ).