Super Cup 2024: Στον Θρύλο η πρώτη κούπα της χρονιάς!

Ερυθρόλευκο «βάφτηκε» το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 86-85 του Παναθηναϊκού και να κατακτά το Super Cup για τρίτη διαδοχική χρονιά!

Με τον Ταίλερ Ντόρσεϊ να ξεκινά «καυτός» στον τελικό, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» γρήγορα ένα επιμέρους σκορ 11-3 στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα, μέχρι το δυναμικό κάρφωμα του Μόουζες Ράιτ που έσπασε τη στεφάνη και οδήγησε σε μισάωρη διακοπή (6-12). Η αναμέτρηση συνεχίστηκε κανονικά μετά την αποκατάσταση της ζημιάς και οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν εξαιρετικά εύστοχοι από την περιφέρεια, δείχνοντας παράλληλα μεγάλη προσήλωση στην άμυνα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες στο +5 (16-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Φίλιπ Πετρούσεφ και Σάσα Βεζένκοφ μπήκαν στην επιθετική εξίσωση της ομάδας μας, που έφτασε στο +8 στο 19′ και τελικά πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (38-45).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Κώστα Σλούκα, Tζέριαν Γκραντ και Μάριους Γκριγκόνις αρχικά ισοφάρισε το παιχνίδι (53-53, 26′) και στη συνέχεια προσπέρασε για πρώτη φορά μετά το αρχικό καλάθι (56-55, 27′). Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν εκ νέου στο 28′ με 62-57 «τρέχοντας» ένα  επιμέρους σκορ 18-5, σε ένα πεντάλεπτο που η άμυνάς μας δεν είχε την ίδια ένταση. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασαν όμως άμεσα και με εξαιρετικές συνεργασίες επιθετικά έκαναν ένα γρήγορο 6-0 που είχε την «υπογραφή» του Σάσα Βεζένκοφ κι έκλεισαν την περίοδο στο +1 (62-63)!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες  έφτασαν το σερί τους στο 10-0, με αποτέλεσμα να μετατρέψουν το -5 του 28′ σε +5 στο 32′ (62-67)! Η  αναμέτρηση είχε πολλή ένταση όσο ο χρόνος εξαντλούταν, με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν (67-67, 34′), αλλά τον Ολυμπιακό να έχει τα ηνία καθόλη την υπόλοιπη διάρκεια της περιόδου. Οι Φίλιπ Πετρούσεφ και Σάσα Βεζένκοφ πρωταγωνίστησαν επιθετικά στο τέλος, με τον Σάσα Βεζένκοφ να ευστοχεί σε ένα καθοριστικό τρίποντο για το 84-75 υπέρ της ομάδας μας, με 35″ να απομένουν στο χρονόμετρο. Το καθαρό μυαλό και η υπομονή στο τέλος μάς οδήγησαν στη νίκη με 86-85 και στην κατάκτηση του πρώτου τροπαίου της σεζόν!

Δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86